10 Ağustos 2015 Pazartesi 11:45
Büyükşehir'den 7 ilçe için yeni çalışma

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Ege Üniversitesi'nin destek verdiği kalkınma stratejisiyle ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu projeler rafta kalkmayacak" dedi.

Çeşme, Karaburun, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe'nin yanı sıra Menderes ve Torbalı ilçelerini de dahil ettiği Yarımada Stratejik Planı'nda eyleme geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi; Dikili, Bergama, Kınık, Aliağa, Foça, Menemen ve Kemalpaşa'nın yer aldığı Gediz-Bakırçay Havzaları için hazırladığı sürdürülebilir kalkınma stratejisini de bitirme aşamasına geldi. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile yapılan protokol kapsamında hazırlanan “Gediz-Bakırçay Havzası Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi" ön sonuçlarının değerlendirildiği toplantıya katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Tıpkı Yarımada'da hazırlanan stratejik plan gibi, Gediz ve Bakırçay havzaları için hazırlanan bu stratejik plan da mutlaka ve mutlaka uygulanmak için yapıldı. Rafta kalmayacak" diye konuştu.

2004 yılında sınırlar genişledikten sonra samimiyetle yaptıkları çalışmalar ve mücadeleler sırasında tüm kent ile aralarında bir güven ortamı oluştuğuna dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, "Güvenilir ve samimi olduğumuz tescillendi, böylece bir güven ortamı tesis edildi. Biz de yaklaşık iki sene önce Yarımada projesine başladık. Proje için öncelikle güvene ihtiyacımız vardı çünkü böyle bir ortamı tesis etmeden ağzınızla kuş tutsanız planı yapamazsanız. Biz kararlıyız. Tıpkı Yarımada'da hazırlanan stratejik plan gibi, Gediz-Bakırçay Havzaları Stratejik Planı da mutlaka ve mutlaka uygulanmak için yapıldı. Rafta kalmayacak. Tabii ne kadarını uygulayabiliriz, ne kadarını yapabiliriz? Kınık, Bergama ve Dikili bize yeni bağlandı. Dolayısıyla burada ne kadar başarılı olacağız, onu görmeye çalışıyoruz. Yapabildiğimizi yapacağız ve proje devam edecek. Ama mutlaka değirmene su taşıyacağız. Ve en önemlisi, moralimizi bozmadan yola devam edeceğiz" dedi.

Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile "Gediz-Bakırçay Havzaları Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi"ni hazırlayan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Ege Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan proje ekibinin katıldığı toplantıda, görsel sunum eşliğinde planın ana ilkeleri ve bugüne kadar yapılan çalışmalar aktarıldı.

7 İLÇEDE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Geçen ocak ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi onayı ile yapılan protokol kapsamında gerçekleştirilen yol haritasında, Gediz ve Bakırçay havzalarındaki 7 ilçe ele alındı. Dikili, Bergama, Kınık, Aliağa, Foça, Menemen, Kemalpaşa ile Çiğli ilçesinin Gediz deltası bölümünü içeren çalışma kapsamında, Yarımada bölgesi ilçelerinde yapılan strateji çalışması örnek alındı. Temel olarak da “yörenin yerel varlıklarını koruyarak, çevre ve kültüre duyarlı bir yerel kalkınmayı teşvik eden projelerin üretilmesi" hedeflendi.

Proje kapsamında, nisan ve temmuz ayları arasında 7 ilçede halk çalıştayı, ufuk tarama çalıştayı, geniş katılımlı uzman toplantısı ve odak grup toplantıları gerçekleştirildi. Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinden yaklaşık 600 katılımcının dahil olduğu bu süreçte ortaya çıkan varlık odaklı kalkınma fikirleri, proje çalışmaları için önemli bir altlık oluşturdu.

ÇEVRE VE İSTİHDAM

Gelecek 10 yıllık öngörü doğrultusunda, özellikle çevre sorunları (su kirliliği, sanayi kaynaklı kirlilik, atıklar), istihdam (genç işsizliği), demografi (kırsal nüfusun yaşlanması) ve tarihsel çevre (tarihi ve arkeolojik alanların yok olması) konularına ağırlık verilen çalışmada, havzalarda gerçekleştirilmesi muhtemel fikirlerden bazıları şöyle sıralandı:

-Destekleyici ve paylaşımcı tarımsal uygulamalar ile tarımsal değer zincirini zenginleştirecek uygulamalar yapılması

-Tematik köy ve yerleşkeler oluşturulması, mesleki eğitim ve yerel yetenek yönetiminin rolünün artırılması,

-Alternatif ve özel ilgi turizmine yönelik olan endüstri mirası turizmi gibi örneklerin öne çıkarılması,

-Jeotermal enerjinin entegre kullanımı ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının “enerjinin tüketileceği yerdeö üretilmesi ve yerel halk tarafından kullanılması,

-Yerelde kalkınma çabalarının etkin yürütülebilmesi için gerekli örgütsel yapı ve beşeri sermayenin geliştirilmesi,

-Bölgenin geleceği için olmazsa olmaz olan çevre konusunda alınabilecek önlemlerin belirlenmesi.

PROJE EKİBİNDE ÖNEMLİ İSİMLER VAR

Gediz-Bakırçay Havzaları Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisiöni hazırlayan proje ekibi şu isimlerden oluşuyor: Yrd. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu- İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Proje Yöneticisi), Doç. Dr. Semahat Özdemir- İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Prof. Dr. Alper Baba- İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Öğr. Gör. Dr. Zeynep Durmuş Arsan- İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Yrd. Doç. Dr. H. Engin Duran- İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Prof. Dr. Adnan Kaplan- Ege Üniversitesi, Prof. Dr. Yusuf Kurucu- Ege Üniversitesi, Prof. Dr. Murat Boyacı- Ege Üniversitesi, Dr. Nurdan Erdoğan- Ege Üniversitesi, Ar. Gör. Özlem Arslan Yıldız- Ege Üniversitesi, Yük. Ziraat Müh.Tolga Esetlili, Uzm. Hamidreza Yazdani- İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü.

YARIMADA'DA NELER YAPILDI?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme, Karaburun, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Menderes ve Torbalı ilçelerini dahil ettiği Yarımada Stratejik Planı'nda uygulamaya geçerek “yerelde kalkınmaö adına bugüne kadar önemli adımlar attı. Tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla ücretsiz sebze ve meyve fidanları, arı ve arı kovanları ile Sakız koçu ve koyunu, Karaburun kıl keçisi ve tekesi dağıtımına başlandı. Üreticilere eğitim verildi; organik tarım için teknik destek sağladı. Aile pansiyonculuğu, üretici pazarı, festivaller, bisiklet yolları ve yürüyüş güzergahları ile tarih rotasını kapsayan “tematik yolö oluşturuldu; iç turizm hareketliliği artmaya başladı. Yerli ve yabancı turistler için yöre özelliklerini ayrıntılarıyla anlatan Yarımada Rehberi hazırlandı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.