BÜLENT TERCAN, tanıtım seferberliği kardeş şehir BREMEN'den başlamalı

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) 19. Olağan Genel Kurulu, 22 Temmuz 2015 Çarşamba günü coşkulu bir şekilde İzmir Hilton Otelinde yapıldı.

İzmir 28.07.2015, 11:05 28.07.2015, 11:11
BÜLENT TERCAN, tanıtım seferberliği kardeş şehir BREMEN'den başlamalı

 Üye sayısı 70’den 300’e çıkan ETİK, yeni yönetim kurulunu da 23 üyeden oluşturdu. Tek liste ile gidilen seçimde Mehmet İşler tekrar seçilerek güven tazeledi. Ayrıca 19. Olağan Genel Kurul ile İcra ve Denetim Kurulu Üyeleri de seçildi. Konuşmacılar tarafından turizmin sorunları ve çıkış yollarına değinildi.

TERCAN, İzmir turizmin en büyük eksikliği tanıtımdır.

İzmir'in en büyük sorunu tanıtım eksikliğidir diyen Dursun Bülent Tercan, konuşmasına şu şekilde devam etti. "Tanıtım eksikliğinin giderilmesi için İzmir Büyük Şehir Belediyesine, İzmir Kalkınma Ajansına çok büyük görevler düşmektedir. Burada genel kurul vesilesi ile bir üzüntümü paylaşmak istiyorum, ETİK delegesi olarak, (İZKA) İzmir Kalkınma Kurulunun üyesiyim, Aralık 2014 yılında yapılan, kalkınma kurulu toplantısında, İzmir için çok büyük kazanım olan, Bergama'nın UNESCO Dünya Miras listesine girmesini konuşmuştuk. Kalkınma Kurulunda, ETİK delegesi olarak, Bergama'nın UNESCO Dünya Miras Listesine girmesinin önemli olduğunu, böylece Bergama'nın tanıtımının yapılmasının daha da önemli hale geldiğine değinerek, Bergama'nın UNESCO Dünya Miras Listesine girdiğini İzmir Hava Limanında iç hatlar ve dış hatlarda olmak üzere her tarafında Türkçe - İngilizce - Almanca afişlerle yıl boyunca duyurulmasını ve masrafının İZKA tarafından karşılanmasını önermiştim... Bu önerim oy birliği ile kabul edilmişti. Şuanda Ağustos 2015'e geldik aradan 8 ay geçti. Havalimanına bir tek afiş asılmadı. Bu vurdum duymazlık, biz turizmcileri çok üzmektedir. Kaldı ki sadece Bergama değil, şimdi Efes-Selçuk'ta UNESCO Dünya Miras listesine girdi. Derhal hiç vakit kaybedilmeden başta İzmir Havalimanında ve İzmir'in merkezi yerlerinde etkili bir şekilde tanıtımın yapılmasını, Büyükşehir Belediyemizden ve İZKA'dan, turizm sektörü olarak beklemekteyiz.


İzmir'de zaman artık toplantı değil, Eylem zamanıdır.

Tercan, "Tanıtım seferberliğinin İzmir'in kardeş şehri BREMEN'den başlamalı, ilk ROAD SHOW Bremen'de başlamalı. İzmir tanınmıyor, 7-8 Haziran 2008 tarihinde Çeşme'de EGEV (Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı) ile İZKA'nın ortak organizasyonunda, geniş bir arama konferansı yapılmış, akademik sonuç olarak İzmir tanınmıyor sonucu çıkmıştı. İzmir'in artık etkili tanıtımlar yapmasının zamanı gelmiş hatta geçmiştir bile. Artık toplantı yapmayalım eylem yapalım. İzmir, başta UNESCO Dünya Mirasları olmak üzere tüm zenginliklerini tanıtmak için fuarların yanı sıra İzmir'e direk uçak seferi olan Munich, Frankfurt, Bremen, Zurich, Amsterdam, Oslo şehirlerinde Roadshow ları turizmcileri ile birlikte yapmalıdır." diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
32°
az bulutlu