Bucalı çocuklar toprakla buluşuyor!

Bucalı çocuklar toprakla buluşuyor. Buca Belediyesi, Tohumdan Fideye Tarım Eğitimi'' projesini sürdürüyor.

Bucalı çocuklar toprakla buluşuyor!

Şehir hayatı her geçen gün çocukları topraktan uzaklaştırırken, Buca Belediyesi, ilçede yaşayan çocuklar doya doya toprakla oynasın, tarımı, üretimi öğrensin diye geliştirdiği 'Tohumdan Fideye Tarım Eğitimi'' projesini sürdürüyor. Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Kaynaklar’daki üzüm bağları içindeki Bağ Evi’nde verilen eğitimlerde küçük öğrenciler toprakla tanıştırıp tarımsal üretimin aşamalarını ve bağ kültürünü öğreniyor.
Her hafta salı, çarşamba ve perşembe günleri düzenlenen eğitimler iki aşamalı gerçekleştiriliyor.

TOPRAĞI SEBZE-MEYVE DİKMEYE HAZIR HALE GETİRİYORLAR

İlk aşamada Buca Belediyesi’nin ziraat mühendislerinden teorik eğitim alan çocuklar, daha sonra gübreyle harmanladıkları toprağı sebze ve meyve dikmeye hazır hale getiriyor. Ardından, küçükler üzüm bağları arasında kendileri için oluşturulan özel stantta büyük bir özen ve sevgiyle bitkilerini toprağa karıştırıyor. Daha sonra bitkilerine can suyu veren çocuklar, fideleri evlerine götürerek yaşadıkları mutluluğu aileleriyle paylaşıyor. 

Proje kapsamında bugüne kadar ilçede yaşayan 4 bin 500 çocuğa eğitim verilirken, Buca Belediyesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın “Buca’da tırnaklarına toprak kaçmamış çocuk kalmayacak” hayalini gerçeğe dönüştürerek,  10 bin çocuğu doğayla buluşturmayı hedefliyor. 

YORUM EKLE