Bornova'da akıllara durgunluk veren boşanma

2016 yılında kendisini terk ederek İzmir'den İstanbul'a giden eşinin, başka birinden çocuk yaparak bebeği de çöp konteynerine bıraktığını mahkeme aracılığı ile öğrendi.

İzmir 14.03.2019, 14:28 14.03.2019, 14:39
Bornova'da akıllara durgunluk veren boşanma

İzmir'de yaşayan M.S., kendisini terk ederek İstanbul'a giden ve burada bir iş insanıyla birlikteliğinden dünyaya gelen çocuğu çöp konteynerine attığını öğrendiği eşi A.S.'ye boşanma davası açtı
İzmir Bornova da yaşayan ve bir fabrikada çalışan M.S., 2004 yılında A.S. ile evlendi ve bir sene sonra da çocukları dünyaya geldi. Senelerce birlikte yaşayan çiftin ilişkileri, A.S.'nin 2014 yılında İstanbul'da yaşayan ailesini ziyarete gideceğini söyleyip, 12 yaşındaki oğluyla birlikte evden çıkmasıyla son buldu. M.S. İstanbul'a gidip, kendisini terk eden eşiyle görüşmek istedi. Ancak A.S.'nin ailesi, kızlarının görüşmek istemediğini söyledi. M.S. de bunun üzerine İzmir'e döndü.
Resmi olarak evli olduğu eşinin başkasından çocuk yaptığını öğrendi
İzmir'de yaşantısına devam eden ve resmi olarak boşanmayan M.S., 2016 yılının Nisan ayında kendisine mahkemeden gönderilen bir tebligatla şoke oldu. Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürlüğü tarafından M.S. ve A.S.'ye açılan davanın tebligatında, 'yeni doğan ve doğumun ardından çöp konteynerine atılan kendilerine ait çocuğun, kurtarılıp çocuk yuvasına verildiği ve bir başka aile tarafından evlat edinilebilmesi için 'anne-babanın rızasının alınması gerektiği, bunun için de dava açıldığı bildirildi. İki yıldır eşiyle ayrı yaşayan M.S., bu durumu araştırdı. Kendisini terk eden eşi A.S.'nin İstanbul'da bir iş insanıyla birlikte olduğunu ve bu kişiden 2016 yılının Mart ayında çocuk doğurduğunu öğrendi.

Çocuğu çöp konteynerine bırakmış 
İddia edilene  göre, A.S. doğumun ardından bebeğini, İstanbul'un Avcılar ilçesinde bulunan Uran Caddesi üzerindeki bir çöp konteynerine bıraktı. Caddeden geçen ve ağlama sesi duyan bir kişinin ihbarı üzerine, bebek polis ekiplerince kurtarıldı. Olayla ilgili olarak ifadesi alınan ve 'bebeğe bakacak gücü olmadığı için bıraktığını' söyleyen A.S., daha sonra serbest bırakıldı. Yiğit ismi verilen ve M.S.'nin nüfus kütüğüne kaydedilen bebek ise Şeyh Zayed Çocuk Evleri'ne teslim edildi. Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürlüğü, çocuğun bir başka ailece evlat edinilebilmesi için, M.S. ve A.S.'ye 'anne ve babanın rızasının kazanılması' davası açtı.
Boşanmak için mahkemeye başvurdu
M.S. bu öğrendiklerinin ardından İzmir 15'inci Aile Mahkemesi'ne başvurup, hem boşanma hem de çocuğun kendisinden olmadığı gerekçesiyle nesebin reddi davası açtı. Ancak Yiğit bebeğin 1,5 yaşında vefat etmesi nedeniyle, nesebin reddi davasından vazgeçen M.S. şimdi, boşanma davasının sonuçlanmasını bekliyor.
Öte yandan bebeğin ölmesiyle, Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürlüğü tarafından açılan 'anne ve babanın rızasının kazanılması' davası da dayanaksız kaldı.

Yorumlar (0)