Başkan Soyer'in Kıbrıs Açıklaması! ''Ada'yı Kıbrıslılara bırakmak lazım''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 14 Ekim'de KKTC’de yayımlanan bir gazeteye konuştu. Soyer, Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz üzerinden adada yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, "Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakırsak, en doğrusu bu olacak. Ancak hiç bırakmıyoruz. Herkes Ada’nın bir tarafından çekiştiriyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Kıbrıs’ın jeopolitik önemini bir kenara koyup, Ada'yı Kıbrıslılara bırakmak lazım" ifadesini kullandı. İşte o açıklama ve detaylar..

İzmir 21.10.2019, 11:58 21.10.2019, 12:22
Başkan Soyer'in Kıbrıs Açıklaması! ''Ada'yı Kıbrıslılara bırakmak lazım''

31 Mart Mahalli Seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Soyer, KKTC’de yayımlanan Haberci Gazetesi'ne Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Tunç Soyer, “Daha fazla müdahale etmeyelim” dedi. Başkan Soyer'in açıklamalarından satır başları şöyle;

''Onlar tepişiyor, olan Kıbrıslılara oluyor"

"Ben iki halkın barış içinde yaşamalarından yanayım" diyen Soyer,  "Herkes çok fazla müdahil oluyor, sadece Türkiye değil… Filler tepişir, çimenler ezilir. Onlar tepişiyor. Olan Kıbrıslılara oluyor" dedi.

"Siyasi seviye iftihar edilecek seviyede değil''

Soyer, Kıbrıs siyaseti ve siyasetçileri ile ilgili olarak ise şunları kaydetti:

“Siyasetçilerin artık halka dokunması lazım… Yüreğine… Vatandaş artık kibirli siyasetçi istemiyor. Kendisiyle iletişim kurabilen, mütevazı, diyalog içinde olana siyasetçiler istiyor. Kıbrıs’taki siyasilere baktığım zaman, Türkiye’den daha iyi bir tablo görmüyorum. Türkiye’nin siyasi seviyesinden farklı değil. Yani iftihar edilecek bir seviyede değil.”

"Herkes Ada’nın bir tarafından çekiştiriyor "

Soyer, “Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakırsak, en doğrusu bu olacak. Ancak hiç bırakmıyoruz. Herkes Ada’nın bir tarafından çekiştiriyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Kıbrıs’ın jeopolitik önemini falan bir kenara koyup, adayı Kıbrıslılara bırakmak lazım. Kaderlerini kendileri belirlemeli. Ben iki halkın barış içinde yaşamalarından, birlikte karar üretmesinden yanayım. ” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)