16 Nisan 2016 Cumartesi 11:50
Başkan Kocaoğlu’ndan sert tepki

AK Parti grubunun eleştirilerine yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, AKP’li Azad Fazla’nın konuşmasında İzmir’in “mekruh bir kent” haline geldiği şeklindeki sözleri ağır yanıt verdi.

Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğü’ne göre mekruh sözcüğünün ilk anlamının “İslam’da dini bakımdan yasaklanmadığı halde yapılmaması istenen durum” olduğunu belirten Kocaoğlu, ikinci anlamın ise “İğrenç” ve “Tiksindirici “olduğunu söyledi. Kocaoğlu “Bu İzmir’de yaşayıp, çoluk çocuğunuzu büyütüp, nafakasını temin edip bu İzmir’den ne istiyorsunuz? Allah rızası için söyleyin. İzmir iğrenç ha, İzmir tiksindirici ha, İzmir sümüklü ha, Ayıp ayıp” dedi.

KİTAPÇIK ELEŞTİRİSİ

AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, önce faaliyet raporu kitapçığını eleştirdi. Doğan “Kitapçıkta Atatürk’ün resminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun resmini görmek isterdik. Başka belediyelerin kitapçıklarında gördük”dedi.

ÖTEKİLEŞTİRMEYİ SİZDEN ÖĞRENDİK

Başkan Kocaoğlu, AKP’li Azad Fazla’nın “İnsanları ötekileştiriyorsunuz” sözlerine de sert yanıt verdi. Her konuşmasının sonunda birlik, beraberlik, ülkenin huzurundan bahsettiğini belirten Kocaoğlu “Ötekileştirmenin ne olduğunu sizden öğrendik. Ne demek ötekileştirme? Memleket ne hale geldi, memlekette neler yaşanıyor, biz devleti milleti, koruyacağız diye eleştiri bile yapmıyoruz. Bu ülkenin vatandaşıyız bu ülkenin belediye başkanıyız. Eleştiri hakkımı bile birlik ve beraberlik için kullanmıyorum. Siz kalkıyorsunuz bizim vatandaşımızı ötekileştirdiğimizden bahsediyorsunuz.

‘Bu Belediye Başkanı yaptı’

Çok yazık. Dağ köylerine yolları, ötekileştiren bu belediye başkanı yaptı. Tarıma desteği, yılda 1 milyon fidanı ötekileştiren belediye başkanı verdi. Dar gelirli ailelerin çocuklarına okul sütünü ötekileştiren belediye başkanı dağıttı. Bayındır’da çiçek, Tire’de süt, Ödemiş’te fidan kooperatiflerini bu başkan destekledi. Bugün geliri düşük bölgelerimİzde 125 bin çocuğumuza her sabah sütü ötekileştiren belediye başkanı dağıtıyor. Ötekileştirme böyle oluyorsa evet ben ötekileştiriyorum. Özel İdare Malları konusu bir garabettir. Araçları haklılığımız ispatlamak için nasıl yargı yoluyla alıp elimizi sürmediğimiz gibi , memlekette hukuk varsa malları da aynı şekilde çatır çatır alacağız.

Ötekileştire sözcüğünü bu Meclis’te ve bu kentte kullanmayın. Biz ‘İzmirli’ derken, sizi de bizi de kastediyoruz. İzmir’de yaşayan 4 milyon 250 bin insanı kastediyoruz. Bizde ‘benden, senden, ondan’ yok. Kitabımızda yok. İnancımızda yok. Kültümüzde de yok. ‘Bizden sizden’ diye ayrım yok. Hep beraber İzmir, Türkiye gemisinin içindeyiz. Birimizin burnu kanarsa hepimizin burnu kanayacak. Bu bilinçle hareket etmek zorundayız. Toplumu ayrıştıranlar yalnızlaşacaktır. O yaptıkları kötülüğün altında ezilecektir. Toplumun dokusuyla oynamayın, ötekileştirmeyin”dedi.
İZMİR’İ BALÇIKLA SIVAYAMAZSINIZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütün engellemelere rağmen yoluna devam edeceğini ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir, 81 vilayetin içinde kendi gücüyle kalkınabilecek ender kentlerden biridir. Kendi gücüyle kalkınmaya devam etmektir. Dünyanın en hızlı büyüyen 2. metropolü olmuştur. Bu uluslararası kuruluşların raporlarında tespit edilmiştir. Güneş balçıkla sıvanmıyor. İzmir’i balçıkla sıvamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. İzmir’de aydınlık insanlar, demokrasiye aşık insanlar yaşar. Onun için lütfen birlikte bu kenti kalkındıralım” dedi.

STATLAR İLE İLGİLİ

Alaybey ve Hatay 100 sokakta otopark projelerini devam ettiğin belirten Kocaoğlu, görevi devraldıklarında 7 milyon metrekare olan yeşil alana 8 milyon metrekare yeşil alan eklediklerini söyledi. Kocaoğlu “İzmir’in tarihinde, kent merkezinde İnciraltı kent ormanı gibi bir orman hayata geçirildi mi? Kadifekale’de dönüşüm alanı olan 440 dönüm gibi kent merkezinde orman yapıldı mı? Statlar konusu ayrı bir hikayedir. Alsancak Stadı’ndaki 4 bin metrekare alanı, Göztepe Stat alanındaki 1400 metrekareyi bedelsiz verdik. Karşıyaka Belediyesi de 2750 metrekareyi bedelsiz verdi. Göztepe Statı yapılamaz. Çünkü çözülemeyecek bir sorunu var.

“Peki Alsancak Statı’nı niye yapmıyorsunuz? Biz planladık ama yer vermiyorsunuz.”

Peki Alsancak Statı’nı niye yapmıyorsunuz? Niye bu kente 12-13 bin kişilik statları reva görüyorsunuz. 25-30 bin kişilik stat niye planlamıyorsunuz? Biz planladık ama yer vermiyorsunuz. Örnekköy’de planladık. Aksilik olmazsa Tekeli’de stat yapımını üstlenmek istiyoruz. Bu nedenle bırakın bu oyuncak işleri. ‘Yapamadım burasını, gitti Bırakın bu oyuncak işleri. Yapamadım burasını. Oynamıyorum. Bu siyaset değil. Vapurlar sırayla geliyor. İlk dördü havalandırma sorunu nedeniyle klima sistemi değiştirilerek geri geldi. Bu vapurlara projelendirilmesinden bu yana karşı çıkıldı. Hala onun rahatsızlığı var herhalde” dedi.


Kocaoğlu’nun Ulaşım Master Planı’nın varolduğunu, genişleyen sınırlar ve yetkileri nedeniyle revize edildiğini sözleri üzerine master planı olmadığı eleştirisi yapan AK Partili Fazla konuşmayı bölerek araya girmek istedi. Kocaoğlu “Otur ayıp ediyorsun. Tüm hakaretlerini, saçmalıklarını dinledik. Otur yerine dinle” dedi.

‘MONORAY VE KAVŞAK GECİKTİĞİ ELEŞTİRİSİNE NE YANIT VEREYİM’

AK Parti Grubu’ndan yapılan “Fuar kavşağı ve monoray projesi gecikti” eleştirisini hatırlatan Kocaoğlu “Ben buna ne söyleyeyim. Allah’ına kitabına söyleyin. Ben ne yanıt vereyim. Çevre yolu yapılırken planlara işlenen Fuar İzmir olduğu bölgedeki trampet kavşak 2010 yılında biz proje için başvurduğumuzda Gaziemir kavşağına yakın diye izin verilmedi. Ancak 2015 yılı Mart ayında Fuar İzmir’in açılmasında 3 ay sonra izin verildi. Planlama, kamulaştırma çalışmaları yapıldı, monorayın da yol bedeli ödendi. Çalışmalar sürüyor. Monoray yapmak boyacı küpüne sokup çıkarmak mıdır? Kavşak yapmak boyacı küpüne sokup çıkarmak mıdır? Bunu nasıl söylüyorsunuz. Yalan, yanlış sözlerle Meclis’in, toplumun seviyesini düşürüyorsunuz. İznin açılıştan üç ay sonra verildiği tarihlerle bellidir. Bunu söylem kente, kentliye yazık etmiyor musunuz? Nasıl söylüyorsunuz” dedi.

‘İZMİR İĞRENÇ HA! YAZIKTIR YAZIK’

Kocaoğlu, Azad Fazla’nın “İzmir mekruh bir kent oldu” sözlerine daha ağır yanıt verdi. Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğü’ne göre mekruh sözcüğünün ilk anlamının “İslam’da dini bakımdan yasaklanmadığı halde yapılmaması istenen durum” olduğunu belirten Kocaoğlu, ikinci anlamın ise “İğrenç” ve “Tiksindirici “olduğunu söyledi.

Kocaoğlu “Bu İzmir’de yaşayıp, çoluk çocuğunuzu büyütüp, nafakasını temin edip bu İzmir’den ne istiyorsunuz? Allah rızası için söyleyin. İzmir iğrenç ha, İzmir tiksindirici ha, İzmir sümüklü ha, Yazıktır yazık” dedi.

Fazla’nın gecekondu semtlerini kastettiğini söylemesi üzerine Kocaoğlu, konuşmasına sert üslupla devam etti. Kocaoğlu “Bana gecekondu edebiyatı yapma. Ben senin emekçi edebiyatı yaptığın zamanları biliyorum. Fakir fukaraya nutuk değil, eylemle, maddi manevi emek veren, garip gurabanın yanında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve başkanıdır. Bunu iyi bileceksiniz. Oturduğun yerde konuşma. Meclis’i germe. Ne tiksindiriciliğimiz ne iğrençliğimiz kaldı. İnsan, ‘ben ne söylemişim’ diye biraz başını öne eğer”dedi. Büyükşehir Belediyesi 2015 yılı faaliyet raporu AKP grubunun ret oylarına karşın CHP ve MHP gruplarının oylarıyla kabul edildi.

2019 RAYLI SİSTEM HEDEFİ

Aziz Kocaoğlu ise otobüsle toplu ulaşım yapmanın zor olduğunu, ne kadar yeni otobüs alınırsa alınsın memnuniyet sağlamayacağını söyledi. Hedeflerini otobüsleri metro ve raylı sistem hatlarına dikey olarak besleme ve kısa mesafede ring olarak kullanmak olduğunu belirten Kocaoğlu, aktarmalı ulaşımda 90 dakikanın kentin ve çağın gerçeği olduğunu belirtti.

Kocaoğlu, 11 kilometre devraldıkları raylı sistemen 110 km İZBAN, 21 km metro hattının çalıştığını söyledi. İZBAN’da 26 km Selçuk hattı tamamlandığında toplam raylı sistemin 157’ye çıkacağını belirten Kocaoğlu “23 km tramvay hattı eklenecek. 184 km’ye ulaşacak. Narlıdere 8 km, Üçyol- Tınaztape 9 km bittiğinde 200 km’yi bulacak. Aliağa-Bergama arası hattın temeli atıldığında biter veya bitmez 2019 seçimlerine giderken 185 km çalışan raylı sistem, 60 km de inşaatı belirli bir düzeyinin üzerine çıkmış raylı sistemle 250 km’lik bir noktaya gelecektir” dedi.

BİZ NE ANKARA NE DE İSTANBUL BELEDİYESİYİZ; BAKANLIĞA BIRAKIP GİTMEYİZ

Beklentinin, “Yapamıyoruz’ deyin de Bakanlığa devredin de biz yapalım” olduğunu belirten Kocaoğlu “Bizde öyle bir şey yok. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın. Ne Ankara Belediyesi ne İstanbul Belediyesiyiz. Ulaştırma Bakanlığı’na bırakıp gitmeyiz. Söz verdiğimiz yaparız. Bakanlık sadece otogar-halkapınar arası metro yapılırsa ‘Allah razı olsun’ deriz” dedi.

Elektrikli otobüs ihalesinin iptaliyle ilgili konuşan Kocaoğlu, “Metrobüs gibi yokuş çıkamadığı için kızakta bekletmiyoruz. Kuruşu hesaplayarak iş yapıyoruz. 400 elektrikli otobüsün fizibilite raporu detaylı incelendi. Kalkınma Bakanlığı onayladı. Ancak, benim kanaatim, 400 otobüsü almadan önce bizim bu konuda araştırma yapmamız, çünkü büyük bir bedel olacak. Yoğurdu üfleyerek yememizde fayda var”dedi.

KENETLENMEK ZORUNDAYIZ


Konuşmasının sonunda Mardin’in Savur ilçesinde ve Şırnak’ta 5 güvenlik görevlisinin şehit olması nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Dış güçlere karşı, teröre karşı kenetlenmeden, birbirimizi desteklemeden, güvenlik güçlerimizi desteklemeden başarılı olamayız. Bunun partisi olmaz. Şuralısı, buralısı olmaz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT’un 2015 yılı faaliyet raporları oyçokluğuyla kabul edildi. 

Son Güncelleme: 16.04.2016 11:54
Anahtar Kelimeler:
IzmirMeclisAziz Kocaoğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.