banner123

Başkan Kocaoğlu’ndan o proje için çağrı: Herkes elini cebine atacak!

Tetusa A.Ş. tarafından Çeşme’de yapılacak kür merkezi için konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Bu proje için İzmir’in zenginlerinin, İzmir’den para kazananların, İzmir’in kaderiyle kendini eşdeğer tutanların elini cebine sokması gerekiyor. Bu kentin de belediyenin de sadakaya ihtiyacı yoktur. Belediye yapsın hükümet de arsayı versin mantığı artık yok! Ne belediyede ne merkezi hükümette kaynak var. Hep beraber karınca kararınca elini taşın altına koyarak kenti paylaşmaya karar verirse İzmir insanının başaramayacağı hiçbir şey yoktur” dedi.

İzmir 18.12.2018, 17:00
Başkan Kocaoğlu’ndan o proje için çağrı: Herkes elini cebine atacak!

- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de ortağı olduğu Tetusa- Çeşme Termal Kür Merkezi’nin projesi için Slovenyalı mimarlık grubuyla imza töreni düzenlendi.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşen programa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Tetusa A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) eski Başkanı Veysi Öncel, şirketin ortakları, mimarlık grubu temsilcileri katıldı.

TÜRKİYE BELEDİYECİLİK TARİHİNE YENİ BİR UFUK GETİRDİK!
Başkan Kocaoğlu yaptığı konuşmada, “Bu projenin hayata geçmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi elini taşın altına koyma bilinciyle ve kenti kalkındırmak üzere ortak oldu. Birlikte destekliyoruz. İzmir bizim dönemimizle birlikte belediye başkanlarının sadece belediyenin yasal olarak verdiği görevlerden değil, kentin kalkınmasından, yaşam kalitesinin artmasından da sorumludur diye Türkiye belediyecilik tarihine yeni bir ufuk getirdik. Kentin kalkınması, yaşam kalitesinin artması için nerede ne lazımsa İzmir Büyükşehir Belediyesi çok değerli bilim insanları ve hayatın içinden gelen insanlarla birlikte 2005 yılında İzmir Stratejik Planı’nı hazırladı. Onu 15 senedir uyguluyoruz. Projeler, öncelik sıraları nasıl yapılacakları belli. Biz adım adım bunları yaptık. Buradan çoğu işadamı olan ortaklarımıza 2004 yılındaki İzmir’in yatak kapasitesini, doluluk oranlarını, sanayiyi, ekonomiyi, kültür sanatın durumunu göz önüne alarak, şöyle bir eskiye dönerek değerlendirdikten sonra bizim 15 senede ne yapmak istediğimizi, ne yaptığımızı görmelerini diliyorum. Sürdürülebilir yaşam kalitesinden ne anladığımızı çok daha iyi algılayacaklardır. 2 defa EXPO yolculuğuna çıktık. Her ikisinde de Paris’te kaybettikten sonra hiç moralimi bozmadan çalıştım. 2 yenilgiden sonra EXPO dosyasında bize ait projelerden hiç taviz vermeden bugüne kadar uygulamaya çalıştık” dedi.

İZMİR’İN KALKINMASI İÇİN NE YAPILIR?
Kocaoğlu, “İzmir nasıl kalkınır? İzmir’in varları nedir? Nasıl harekete geçer? Bunun aklın ve bilimin rehberliğinde bir stratejik planda belirlenmesi ve öncelik sırasının tespit edilmesi ve yürümeye başlaması önemlidir. Biz bunu 15 sene önce yaptık. Yarımada Kalkınma Strateji Planı, Gediz-Bakırçay Kalkınma Stratejik Planı daha sonra da Küçük Menderes Tahtalı Havzası Kalkınma Stratejik Planı’nı aynı bilim insanlarıyla ve sahada yaptık. ‘Size şunu yapacağız’ diyerek değil, ‘sizin kalkınmanız için ne yapmamız lazım?’ diyerek yaptık. Birlikte, katılımcı yönetim anlayışıyla çalıştık. 3 tane çok değerli bilgi hazinesine sahip olduk. Şu anda 3 bölgede bu projelerin çarpan etkisi yapacak olanlarını Büyükşehir Belediyesi uyguluyor. İzmir varlığını ve limanına ve gerisindeki tarım alanlarına borçludur. Ovalardan çıkan ürünlerin Akdeniz ticaretine satılmasına borçludur. İzmir böyle gelişmiştir. Tarım mutlaka büyütülecek dedik. Biz geldiğimizde yüzde 1 geri giden İzmir tarımı ülke tarımından 2 buçuk kat daha fazla büyüyerek yoluna devam ediyor. Yapacak daha çok işimiz var. Bunlar bizden sonra da devam edecek. Sanayi OSB ölçeğinde ve nitelikli ürün yaparak yoluna devam edecek. Ama 2005 yılında tespit ettiğimiz en önemli bulgu; İzmir’in hemen hemen hiç kullanamadığı birçok zenginliğinin olduğuydu. Bunları harekete geçirerek hizmet sektörü ve turizmde sıçrama yapacağını gördük. Bunların mutlaka kültür-sanat ve sporla desteklenmesi gerektiğinin tespitini yaptık” diye konuştu.

Yorumlar (0)