Başkan Karabağ imar değişikliğiyle ilgili son noktayı koydu

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, İlçedeki Kendiliğinden Dönüşüm İçin İmar Plan Revizyonu Gerçekleştirdiklerini Belirterek, “tepekule Ve Çay Mahallesindeki Değişiklikler Askıdayken İtirazlar Oldu. Kimsenin Mağdur Olmasına İzin Vermeyiz" Dedi.

Başkan Karabağ imar değişikliğiyle ilgili son noktayı koydu
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ilçedeki kendiliğinden dönüşüm için imar plan revizyonu gerçekleştirdiklerini belirterek, “Tepekule ve Çay Mahallesindeki değişiklikler askıdayken itirazlar oldu. Kimsenin mağdur olmasına izin vermeyiz" dedi.
Bayraklı Belediyesi, Tepekule ve Çay Mahallesinde eskiyen imar planlarını değiştirerek yeniledi. Buralarda yapılara maksimum 7 ile 10 kata kadar izin verilirken, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, 48 hektar alanda yaklaşık 30 bin kişiyi ilgilendiren bir plan revizyonu yaptıklarını söyledi. Bu durumu sadece 20-25 itiraz geldiğini belirten Başkan Karabağ, “Küçük parselleri ve imar adalarını birleştirdik. Büyük parseller, yani imar adaları oluşturduk. 7-10 gabariyle inşaatı yukarıya vererek, yeşil alanlar, yollar, sosyal donatı alanları yarattık. Hiç kimsenin hakkını gasp etmeden, yeşil alanda kalan arsası olanları imar haklarını yeni imar adalarında vererek, istimlak zorunu olmadan şahane bir çözüm bulduk. Bunların içerisinde ruhsatlı yapı yapmış olanlar var. Bunlar mutsuz. Bu bölgelerde planın hayata geçebilmesi için bölgede yaşayanların imar kanunun 18. maddesi doğrultusunda yapılacak uygulamaya evet demesi gerekiyor. 1 kişi bile bu işe evet demezse orada dönüşüm olmaz. Gerçekten güzel bir çalışma yaptık” dedi.
“Benim arsam yeşil alanda veya sosyal alanda kaldı” diye kimsenin endişe etmemesi gerektiğini vurgulayan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, şöyle konuştu:
“Çünkü o hakları başka parselde verildi. Burada istimlak sorunu yok. Herkesi hakları korundu. Biraz kenardaki, biraz ilerde parselde hakları korundu. Biz artık önümüze bakacağız. Müteahhitle vatandaşların anlaşacağı bir sistemi hayata geçirdik ama bu olurken vatandaşın kabul etmediği hiçbir şey olmayacak. Örneğin bir parselde 10 ortak varsa 1 tanesinin bile hayır demesi olayı çözümsüzlüğe iter. Orada dönüşüm olmaz. Bu süreçte kimsenin mağdur olmasına izin vermeyiz. Bayraklı gelişsin diye bunu yapıyoruz. Bizim burada vatandaştan yana açık bir tavrımız var. Plan revizyonları ile birlikte ekonomimiz canlanacak hem de vatandaşın arsasının, evinin fiyatları artacak. Çağdaşlaşmanın yolu yeni inşaatlar ve çevre düzenlemeleridir."
YORUM EKLE