13 Temmuz 2015 Pazartesi 14:50
BASİFED Başkanı Levent Akgerman, “Kadın ve çiftçi ekonominin oksijenidir’’

 Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından her yıl nüfusun önemli konularıyla ilgili belirlenen temalardan 2015 yılının teması olan “Kırılgan Nüfus Grupları” üzerine görüşlerini dile getirdi. Akgerman, kırılgan nüfus gruplarının içinde kadınlar, gençler, çocuklar, yaşlılar ve işsizler gibi gruplar yer alırken kırılgan nüfus gruplarının en hassas unsurlarından kadın ve işsizler üzerine açıklamalarda bulundu.

21. YÜZYILDA KADINLAR EKONOMİK BAĞIMSIZLIKLARINA HALA KAVUŞAMADI

Kadın nüfusunun çalışma hayatında daha aktif rol alması için çalışmaların yeterli olmadığına değinen Akgerman, “Çalışan kadınların iş hayatından kopmaması için yapılan düzenlemeler pilot bölgelerde üzerinde çalışılmaya devam ediliyor; ancak bir an evvel bu düzenlemeler sosyal hayatın içine girmeli ve yaşanan kan kaybı engellenmelidir. Kadınların doğum öncesi ve sonrası çalışma hayatında yaşadıkları sıkıntılara yönelik cezai işlemlerin yeterli olmaması, çalışma haklarını koruyucu önlemlerin alınmaması 21. yüzyılda kadınların ekonomik bağımsızlıklarına tam anlamıyla kavuşamamalarına neden olmuştur. Yasa koyucuların çalışma hayatındaki kadınların haklarına yönelik ciddi çalışmalar yapmalıdır’’ dedi. Akgerman, yapılacak düzenlemelerin sadece aktif çalışma hayatı olan kadınları değil, kendi isteği dışında sosyal hayatta yer alamayan kadınları da kapsaması gerektiğini sözlerini ekledi. “18 yaşını doldurmuş; ama mesleki eğitim alamamış her kadının yaşına ve yeteneklerine göre iş hayatına girmesine yardımcı olacak uygulamalara ağırlık verilmelidir. İşsizlik rakamlarına yansımayan bu potansiyel işgücünün sağlayacağı üretkenlik ile ekonomimiz en az bir puan büyüyecektir.

HER YIL EKSİLEN ÇİFTÇİ NÜFUSU EGE BÖLGESİ EKONOMİSİNE CİDDİ ZARAR VERİYOR

Akgerman, konuşmasında Dünya Nüfus Günü’nün bir diğer Kırılgan Nüfus Grupları’ndan çiftçiliği bırakmasıyla işsiz kalanların durumunun ekonomiye verdiği zarara işaret etti. 77 milyon nüfusa sahip Türkiye’de çiftçi nüfusunun 2.3 milyon olduğunun altını çizen Akgerman, “Çiftçiyi koruyan düzenlemelerin olmaması, kazancın mesleki yapılandırmaya ve teknolojik yenilik yatırımlarına yönlendirilmemesi sebebi ile her geçen yıl çiftçi nüfusu azalmaktadır. Ekonomisinin önemli bir kısmı tarıma dayalı Ege Bölgesi’nde çiftçi nüfusunun azalmasını engellemek için aile çiftçiliğine özendirmeli ve gelecek kuşakları çiftçiliğin ne kadar kıymetli

bir meslek olduğu yönünde bilgilendirmeliyiz’’ dedi. Akgerman sözlerine şöyle devam etti: “Ege Bölgesi ekonomisinin ve ihracatın can damarı olan tarımın devam edebilmesi için çiftçinin tarladan tezgâha kadar yaşadığı süreçte uğradıkları mağduriyeti çözüme ulaştırmak için çok ciddi çalışmalar yapılmalıdır.’’

Son Güncelleme: 13.07.2015 14:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.