06 Ağustos 2015 Perşembe 12:53
Balbay'dan kapatılan beldeler için kanun teklifi

Milletvekili Mustafa Balbay TBMM Başkanlığı'na "6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi Ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"da değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi. Balbay teklifte kanun ile kapatılan belediyelerin ve il özel idarelerinin tekrar açılarak yerelde halka hizmet etmesini ve ülke demokrasisinin gelişmesindeki etkinliğini yürütmesini istedi. Balbay kanun teklifinin gerekçesinde şöyle dedi:

"Demokrasi, günümüzde sadece merkezi siyasetle anılan bir rejim değildir. Bir rejimin demokrasi olması, alınan kararlara her aşamada toplumdaki katılımın yüksek oranda olması ile mümkündür. Bu açıdan, belediyeler sadece hizmet yürüten yerel tüzel kişilikler değil, aynı zamanda ve esasında ülkedeki demokrasi etkinliğinin olmazsa olmazıdır."

Balbay ayrıca bu kapatmalarla ilgili 2009 yılından bu yana Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye aleyhine açılan davaları hatırlatarak, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın 5'nci maddesi ile düzenlenen tüzel kişilikle ilgili yeniden düzenleyici bir tasarrufta bulunurken "Halk oylaması yapma gerektiği" ilkesini hatırlattı. Balbay gerekçede, kapatılan belediyelerin vatandaşlar üzerindeki etkilerini ise şöyle sıraladı:


"Belde kapatılırken sadece belediye kapatılmıyor, bunu yaparken halka sorulmuyor, yerel ihtiyaçlar gözetilmiyor. Hizmet yerele oldukça uzak başka bir tüzel kişiliğe devrediliyor, böylece yaşam zorlaştırılıyor, suyunu, emlak vergisini ödemek için halk uzun mesafelere ve maddi harcamalara katlanmak zorunda kalıyor. Sadece belediye değil, siyasi parti temsilcilikleri de ortadan kaldırılıyor, demokrasi, katılım ve yerelde siyaset askıya alınıyor."

Balbay, hayat kalitesini ve hizmette verimliliği arttırmak amacıyla getirilen yasanın, yaşamda tam tersine, insanların köylerinde ya da beldelerindeki mutlu yaşamlarını yok etttiğini, o insanları gecekonduların varoşlarına topladığını öne sürdü. Kapatılan beldelerin yeniden açılmasını gerektiğini vurguladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.