Bakanlıktan İnciraltı açıklaması: 'Yetki devri yapılmadı'

İzmir'in imar ve arsa rayiçleri bakımından en prestijli bölgeleri arasında yer alan Balçova İnciraltı'ndaki planlama yetkisi üzerinden başlayan tartışmalar sürüyor. Planlama yetkisinin Balçova Belediyesi'ne devredildiğini açıklayan Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'yı, AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya'nın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yalanladı.

İzmir 22.12.2018, 09:37
Bakanlıktan İnciraltı açıklaması: 'Yetki devri yapılmadı'

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Hiçbir kuruma ya da firmaya planlama yetkisi verilmedi" denildi.

"DİKKATE ALINACAK "

Bakanlığa bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"17 Ağustos 2011 tarihinde, 'İnciraltı Turizm Merkezi 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu' Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylanmıştır. Bu planda Büyük Kentsel Yeşil Alan olarak planlanan sınırı Expo Alanı olarak kabul edilmiş olup aynı zamanda tamamı doğal sit alanı içerisindedir.
Ancak açılan davalar ile önce çevre düzeni planı daha sonra alt ölçekli planlar iptal edilmiştir. İptal süreci sonrasında Bakanlığımız tarafından hiçbir kuruma veya planlama firmasına bu alanla ilgili yetki verilmemiştir. Belediyenin görüşü ile mahkemenin iptal gerekçeleri dikkate alınarak ve ilgili kurum görüşleri doğrultusunda hazırlanacak olan plan Bakanlığımızca onaylanacaktır."

Yorumlar (0)