29 Ağustos 2015 Cumartesi 11:37
“Arap Baharı İzmir turizminde sıçrama yarattı”

Arap Baharı’nın sıçrama yarattığı İzmir kruvaziyer turizminden bahseden Gençay acilen yeni bir limana ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Ağustos ayının sonuna geldik. İzmir turizmi açısından yaz ayları nasıl geçti?

Ülke turizminde şu an bir düşüş var. Bunun ana sebeplerinen biri ise Rus turist sayısındaki düşüşün olması. Türkiye’nin şu anki içinde bulunduğu durum ve Güneydoğu bölgesinde olan olaylar doğal olarak İzmir turizmini de etkiledi. İzmir turizminde bunun dışında da bir düşüş var. 2014 rakamlarına baktığımız zaman bir gerileme görüyoruz. 2015’te de bu düşüş devam ediyor. Otellerin doluluk oranına baktığımız zaman yüzde 80-85 oranında özellikle sezonda yüzde 90’a varan oranda dolu. Dolayısıyla istatistiklerde bir yanılgı olabilir diye düşünüyorum. Çünkü yurtdışından İstanbul’a gelen turist İstanbul’da sayılıyor. Bunun içerisinde İzmir’de konaklaması bulunan da var ya da İstanbul’a gemi ile giriş yapan turistler de var. Özellikle kruvaziyer turzimininde İzmir’de 2013 senesinden beri ciddi bir düşüş var. Bu İzmir turizminin rakamlarını çok etkiliyor. Tüm bunları topladığınızda İzmir’de ciddi düşüş var. İstanbul’dan giriş yapan turistlerin İzmir’de sayılmaması bu sayıya ne kadar etki ediyor bilmiyorum ama otellere baktığımız zaman doluluk oranı İzmir’e gelen turist sayısının düşük olmadığının göstergesi bence.Açıklanan rakamlar ile otel doluluk oranları arasında bir yanılsama olduğunu mu söylüyorsunuz?

Ben öyle düşünüyorum. Çünkü burada tamamen bir çelişki var. İzmir’de 45 bin civarı yatak var. Gelen turist sayısı sürekli aşağı doğru gidiyorsa bu oteller nasıl doluyor. Bu istatistiklerin daha sağlıklı olabilmesi için otellerden verilerin alınması lazım. O zaman bu yüzde 90 oranındaki turistin nereden geldiği hangi milliyete ait olduğu, gerçek sayıları kaç olduğuna yönelik en doğru rakamlar bize gelecektir diye düşünüyorum.

Kruvaziyer gemi şirketleri son zamanlarda Alsancak Limanı’nı güzergahlarından çıkarmaya başladılar. Bu ise İzmir kruvaziyer turizminde düşüşe sebep oldu. Bu nasıl düzeltilebilir?


İzmir’in kruvaziyer turizmindeki başarı öyküsü İzmir Ticaret Odası’nın (İTO) vergiyi karşılaması ile başlamıştı. Böylece gemileri İzmir’e çekmeye başlamıştık. Daha sonra bunun yarısını devlet yarısını ise İTO karşılamaya başladı. Fakat asıl problem çekici parası, fener ücreti ve sıhhıye parası diye alınan yüksek miktarlı ücretler. Ancak kruvaziyer gemileri son derece modern gemiler. Çekiciye, fenere gerek yok. Bir de sıhhıye parası ödeniyor. Bu paraya hiç gerek yok. Çünkü bu gemilerin içerisinde hastaneler var. Bu bizim rekabet gücümüzü düşürüyor. Kruvaziyer gemileri nerede ücretler bir sent düşükse oraya gider. Dolayısıyla öncelikle İzmir’de bu maliyetlerin düşürülmesi lazım. Daha önce Arap Baharı sebebiyle bir anda bizim kruvaziyer turizmimiz sıçrama yaptı. Bu sıçramanın nedeni de gemilerin Kuzey Afrika ülkelerindeki limanlara gidemeyip kendilerine seçenek olarak İzmir limanını görmeleriydi. Bu sıçramanın bir köpük olduğunu hepimiz biliyorduk. Kruvaziyerdeki düşüşün başka nedeni de Avrupa’nın ekonomik sıkıntıda olması. Kruvaziyer şirketleri genel anlamda bir düşüşte ve kendilerine yeni destinasyonlar aramaktalar. Bunu da daha ekonomik maliyetlerle hazırlıyorlar. Fazla satabilme derdinde oldukları için kendi aralarında da kıyasıya rekabet var. Tüm bunlar toplandığı zaman kruvaziyer turizminde düşme İzmir için daha büyük bir düşme olarak yansıyor. Kesinlikle bir liman ihtiyacımız var. Ancak bu liman sakız gibi uzadı bir türlü sonuca varılmıyor. En azından yeni liman olana kadar buradaki limanın kapasitesini parmak iskelelerle genişletmek gerekir. Bununla ilgili de ihale açıldı ama sonuçlanmadı. Yarının kruvaziyer turizmine de bir taraftan hazırlanmamız lazım. Şu anki şartlar her an değişebilir. Turizmde hiçbir şey kalıcı değildir. Çabuk değişim gösteren bir sektör.

Ülkenin içinde bulunduğu durum ve yaşanan terör olayları İzmir turizmine nasıl etkiledi?

Yurtdışından ülkemize gelen turistin önemsediği birinci kriter güvenliktir. Bir de bizim Akdeniz çanağında bulunan ve aynı pazardaki turisti almaya çalışan rakiplerimiz var. Bu rakipler ülkemizdeki terör olaylarını çok ciddi bir şekilde yansıtıyorlar. Bu yansıtmalar “Türkiye’ye gitmeyin, Türkiye güvenli değil”e kadar uzanabiliyor. Bu yüzden buraya gelen turistlerin birçoğu da otellerden çıkmıyorlar. Herşey dahil sistemde kalıyorlar ve otelin içerisindeki güvenlik onlara yetiyor. Terörün şu ana kadar olmadığı kıyı kesiminde bile turistler otellerden çıkmak istemiyorlar. Dolayısıyla bize gelen turist sayısında da azalma yaşanıyor. Ancak turizmde yaşanan düşüşün tamamını buna bağlamak da yanlış bir şey. Terör olayları 2016 senesine ciddi anlamda yansıyacaktır ancak 2015 senesi için birçok etken var. Özellikle Rusya’dan gelen turist sayısında düşüşün olacağı önceden belliydi. Terör ve şu anki belirsizlik 2016 ve 2017 senesine de etkileyecektir. Asıl tehlike burada.

İzmir turizminin gelişmesi için resmi makamların ne yapması gerekiyor?

İzmir için aslolan uzun vadeli turizm planlanması lazım. Önümüzde bir Antalya örneği var. Bölgemiz bakir bir bölge, Kapadokya, Antalya veya İstanbul gibi bir yer değil. Turizme açılacak altyapıya sahip olan bir bölge. Kültür turizmi, inanç turizmi, çeşitli alternatif turizmleri, doğa turizmi, sağlık turizmi, gastranomi turizmi, kongre ve fuar turizmi; İzmir bunların hepisini yapabilme kapasitesine sahip. Yeter ki bu turizm çeşitliliğine yönelen hangi ülkelerse bunlar tespit edilerek planlamayla birlikte turizmciye rekabet şansı yaratacak bir ortam sağlansın. İzmir turizm geleceği iyi olan bir şehirdir. İzmir’de özellikle inanç turizmi için güzel bir malzeme var. Bizim bölgemizde Meryem Ana var, Yedi Kliseler var. Bunlar şimdiye kadar iyi kullanılmadı. Bu pazarı tespit edilerek turist çekilemedi. Uzun süreli planlama içerisinde bu bahsettiklerimiz olacak. İzmir turizminin geliştirilmesi için direk uçuşların çoğaltılması lazım. Çünkü turizm ulaştırma, konaklama ve pazarlama üçgeninde oluşuyor. Pazarlarsınız ama uçağınız yoksa neyle getireceksiniz. Uçağınız var oteliniz yoksa nerede konaklatacaksınız. Bu üçünün de olanak ve şartları olacak ki turizm orada hareketlensin.

BATYR BERDIYEV / EGE HABER
Son Güncelleme: 29.08.2015 12:00
Anahtar Kelimeler:
İzmir Turizmi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.