Aliağa'da Meslek Hastalıkları Hastanesi açılıyor

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, GEMİSANDER ve EğitimSen Aliağa Temsilciliğini ziyaret etti. Ziyaretlerde Aliağa’ya devlet hastanesinin yanı sıra bir de meslek hastalıkları hastanesinin yapılacağını duyurdu.

İzmir 14.03.2019, 16:36
Aliağa'da Meslek Hastalıkları Hastanesi açılıyor

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) ve EğitimSen Aliağa Temsilciliğini ziyaret eden Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, İzmir’ e yapılacak olan Meslek Hastalıkları Hastanesi’ni duyurdu.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, GEMİSANDER ve EğitimSen Aliağa Temsilciliğini ziyaret etti. Ziyaretlerde Aliağa’ya devlet hastanesinin yanı sıra bir de meslek hastalıkları hastanesinin yapılacağını belirten Başkan Serkan Acar: “Yaklaşık 1,5 yıl bir buçuk yıl önce Dokuz Eylül Üniversitesinin organizasyonu ile İzmir’de meslek hastalıkları konusunda çalıştay yapıldı. Çalıştayda Türkiye’deki meslek hastalıkları konusunda bazı yetersizliklerin olduğu gündeme geldi. Bunun sonucunda Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir’de çok kapsamlı bir meslek hastalıkları hastanesi yapma kararı aldı. Meslek hastalıkları hastanesinin sanayi kenti olan Aliağa’ya yapılması konusunda talebimizi ilettik. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar da talebimize sıcak baktı. Biz de belediye olarak arsa tahsisinde bulunduk. Türkiye’nin İstanbul, Ankara ve Zonguldak’tan sonra dördüncü meslek hastalıkları hastanesi olacak olan hastanenin içerisinde mikro cerrahi, yanık ünitesi ve tanı merkezi yer alacak. Meslek hastalıkları hastanesi konusunda dünyanın en iyisi Almanya’da bulunuyor. Aliağa’ya yapılacak olan hastanenin Almanya’dakinden daha iyi ve daha üst düzeyde olması hedefleniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi temeli yakın bir zamanda atarak hastaneyi yıl sonuna doğru hizmete açmayı istiyor." Dedi.


Dernek binasında gerçekleşen ziyarette sektörün sorunlarına ilişkin fikir alış verişinde bulunulurken GEMİSANDER Başkanı Kamil Önal, yerel seçimler öncesinde Başkan Serkan Acar’a başarılar diledi. Aliağa’daki gemi geri dönüşüm tesislerinin Avrupa’da tek dünyada ise öncü tesislerden olduğunu belirten Başkan Serkan Acar, “Gemi geri dönüşüm tesisleri her geçen gün daha iyiye giden ve Aliağa ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlayan bir sektör. Dernek yönetiminin de bu sektörün gelişmesinde büyük katkısı var” diye konuştu.

301 yataklı devlet hastanesi geliyor
Dernek yönetiminin iş güvenliği konusunda büyük gayret gösterdiğini ifade eden Başkan Serkan Acar, “Aliağa'mızda sağlık konusunda önemli projeler gerçekleştirilecek. Yeni Mahalle’ye 301 yataklı A sınıfı tam teşekküllü yeni bir devlet hastanesi kazandırılacak. Yer tahsisleri yapıldı. İmar plan tadilatları devam ediyor. Bu yıl içerisinde ihalesi yapılarak iki yıl gibi bir sürede tamamlanması öngörülüyor" dedi.

“Su sorunu tamamen ortadan kalkacak”
Gemi geri dönüşüm tesislerinin yıllardır var olan su sorununa da çözüm ürettiklerinin altını çizen Başkan Serkan Acar, “Gemi geri dönüşüm tesislerine su bağlatılması konusunda ruhsatımızı aldı. Yakın bir zamanda su bağlantıları da yapılarak su sorunu tamamen ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)