Alaçatı Ot Festivali'ne Yoğun İlgi! 1 milyon kişi geldi

İzmir'in Çeşme ilçesinde bu yıl 10'uncusu düzenlenen Alaçatı Ot Festivali'ne yağışlı havaya rağmen 4 günde 1 milyon vatandaş yoğun ilgi gösterdi.

İzmir 07.04.2019, 21:23
Alaçatı Ot Festivali'ne Yoğun İlgi! 1 milyon kişi geldi

Bu yıl 10.su düzenlenen Alaçatı Ot Festivali Çeşme'nin Alaçatı Mahallesi'nde düzenleniyor. Festivalde Ege Bölgesi'ne özgü otlar ile yemekler sergileniyor.

Karabaş otundan enginara, sarmaşıktan şevketibostana, naneden arapsaçına onlarca otun satıldığı tezgahlardaki kalabalık esnafı memnun ediyor.

Bölge genelinde zaman zaman etkili olan yağışa rağmen festivalde yoğunluk yaşandı.

Türkiye'nin bir çok ilinden Çeşme'ye gelen vatandaşlar, Ege'nin meşhur otlarını satın alırken aynı zamanda ilçenin turistik yerlerini de ziyaret ediyor.

ORAN: 1 MİLYON KİŞİ AĞIRLADIK

Kesin olmayan sonuçlara göre Çeşme Belediye Başkanı seçilen Ekrem Oran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalle sezonun açılışını yaptıklarını söyledi.

Festival nedeniyle ilçedeki otellerde doluluk yaşandığını ifade eden Oran, etkinliğin esnafa can suyu olduğunu aktardı.

SINIRLARI AŞTI

Alaçatı Ot Festivali'nin Türkiye sınırlarını aştığını vurgulayan Oran, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki yıllarda uluslararası bir festivale dönüştürmeyi planlıyoruz. Bugüne kadar bu festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu sene biraz düzeni de değiştirdik. Festival alanını Alaçatı içine ve dışına yaydık. Bin 200 tane standımızda yaklaşık 3 bin katılımcımız var. Festivalin 4 gününde yaklaşık 1 milyon kişiyi ağırlamış bulunuyoruz."

ULUSLARARASI ÇEŞME MÜZİK FESTİVALİ!

Hem yerli hem de yabancı turistleri Çeşme'ye davet eden Oran, "Sezonumuz açıldı. Otelleriyle, esnaflarıyla, çalışanlarıyla hazırız. Biz bir efsane olan Uluslararası Çeşme Müzik Festivali'ni de yeniden canlandırıyoruz. Eylül ayının sonunda tüm Türkiye'ye Uluslararası Çeşme Müzik Festivali'nin yeniden doğuşunu da müjdeleyelim." diye konuştu.

Festival kapsamında En Fazla Ot Toplama ve En Güzel Ot Yemeği yarışmaları düzenlendi.

Yorumlar (0)