06 Ağustos 2014 Çarşamba 12:01
Ak Partili Doğan:
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir'de hükümet eliyle gerçekleştirilen her yatırımın karşısında muhalif yerel yönetimlerini gördüklerini belirterek, "Kendisiyle aynı görüşü paylaşmayanlara 'Bir konuyu bilerek konuşmak gerekir' diyen Sayın Kocaoğlu, her nedense kendisi bir konuyu gündeme getirip kamuoyuyla paylaştığında dayanağı olmayan, gelişigüzel, rastgele, halkı yanıltıcı ve gerçek dışı güzel nutuklarla halkımızı yanılttığını çokça görmeye başladık. Her nedense İzmir’e hizmet gelmesin diye her yolu denemeye kararlı" dedi.

Konak Tünelleri konusuna dikkati çeken Doğan; "Türkiye’nin en uzun soluklu ve yatırımcı bakanlarından olan Binali Yıldırım’ın İzmir trafiğini rahatlatmak adına, insanların evine işine, okuluna, daha rahat gidip gelmesi yollarda daha az zaman geçirmesi, yapılacak akaryakıt sarfiyatının azaltılması, hava kirliliğinin azaltılması adına “35 İzmir 35 Proje” den biri olan Konak Tünelleri ilgili çalışmalar sabote edilmeye, tünelin tamamlanmasını engellemeye eğer o da mümkün olmazsa yapılan çalışmanın önünü kesmeye yönelik çalışmalar Sayın Kocaoğlu ve Sayın Pekdaş tarafından yapılmaya devam edilmektedir. Konak-Yeşildere Bağlantı yolu ve Konak Tünelleri ile ilgili çeşitli basın organlarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu tarafından gündeme getirilen, "Tünelin Damlacık Bölgesinde kamulaştırma işlerinin müteahhidin kendisi tarafından yapıldığı, müteahhidin vatandaşın evlerini gasp edeceği ve kamulaştırma işlemlerinin şaibeli olduğu” gibi gerçek dışı iddialarını kamuoyuna yansıtmıştır.

Yapım çalışmalarına devam edilen ve 1674 m. uzunluğundaki Konak Tüneli Projesine ait söz konusu iddialarla ilgili olarak; Konak-Yeşildere Bağlantı Yolu ve Konak Tünelleri Projesinde kamulaştırma yapılan alanlar , tünel üstü örtü kalınlığının az olmasından dolayı teknik gerekçeler nedeniyle kamulaştırılmakta olup tamamen vatandaşların can ve mal güvenliğini koruma maksatlıdır.Karayolları tarafından yapılan ve yapılacak olan kamulaştırma işlemleri Bakanlar Kurulu’nun 2942 sayılı kamulaştırma kanununun 27. Maddesi kapsamında 08.10.2012 tarih ve 2012/3829 karar sayılı Acele Kamulaştırma Kararına istinaden ve Kamu Yararı Kararı gözetilerek Karayolları tarafından yapılmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse müteahhit ‘in, tünel üzerinde yapılan ve yapılacak olan tüm kamulaştırma işlemlerine dahil olması söz konusu bile olamaz. Müteahhit firma, Kamulaştırma sınırları dışında kalan ve hafif çatlaklardan dolayı sorumluluğu gereği ve vatandaş talepleri doğrultusunda söz konusu binaların onarımını yapmakta ve kamulaştırma işlemleri ile ilgili hiçbir yetkisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Ayrıca Kamulaştırılacak alanda, tünel üstü örtü kalınlığının az olmasından dolayı, herhangi yapılaşmanın teknik olarak da zaten söz konusu olamayacağının bilinmesi gerekte olup, söz konusu alanın tescilli binalar hariç, yıkım işlemlerinden sonra yeşil alan olarak teşkil edileceği daha önce Karayolları Bölge Müdürlüğünce kamuoyuna defalarca beyan edilmiştir. Ayrıca kamulaştırılan alanların kamulaştırma amacı dışında kullanılamayacağı da yasal bir zorunluluktur. Bu konuda da halkımıza öncelikle Damlacıklılara Sayın Kocaoğlu ve Sayın Pekdaş yanlış bilgi vermektedir. Bütün bunlara rağmen Sayın Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı gerçekleri çarpıtmaya devam ediyorlar. İzmirli Hemşerilerimiz adına onlara şu çağrıyı yapıyoruz “Gölge etmeyinyeter." diye konuştu.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.