17 Kasım 2016 Perşembe 15:34
AK Parti'den CHP'li vekile 'İzmir' tepkisi

Hotar, yaptığı açıklamada, CHP'li Yiğit'in Kayseri'deki  konuşmasındaki sözlerinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

  "Avrupalı olmak, Türkiye gibi bir ülkeyi yıllardır bekletirken, daha  geri şartlardaki ülkeleri üyeliğe hiç ev ödevi vermeden almaksa, Bosna katliamı  olurken sessiz kalmaksa, binlerce mülteciye duyarsız kalmanın ötesinde çocukları  taciz etmekse, dünyadaki açlık, savaşlar ve gözyaşını görmezden gelmekse, her  fırsatta parmağını Türkiye'ye ayar vermek için sallamaya cüret etmekse ve daha  onlarca örnek..." diyen Hotar, şöyle konuştu:

 "CHP'li Milletvekili Ali Yiğit dışında hiçbir İzmirli'nin Avrupalı  olmaya çalışmayacağından ve böyle bir özenti içinde olmayacağından eminim. Bize  Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu bireyleri olmanın şerefi yeter. Karış karış  zorluk, yokluk içinde kazanılan vatanımız bir bütündür. CHP Milletvekili Ali  Yiğit'in açıklamaları bu anlamda İzmir'imiz için kabul edilemez. Tarih  bilincinden ve milli duygulardan yoksun olduğuna ihtimal vermek istemediğimiz  Sayın CHP'li vekilin bu talihsiz açıklamasından geri dönmesini bekliyoruz."

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya ise Türkiye'nin düşmanlarının  ve bölücü odakların değirmenine su taşıyan bu açıklamanın kabul edilemez olduğunu  vurguladı.

 Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, kuruluşun ve kurtuluşun simgesi olan  İzmir'in Kurtuluş Savaşı'nın ateşini yakan kent olduğunu, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk'ün Cumhuriyeti kurarken bütün önemli mesajlarını İzmir'den duyurduğunu  anımsattı.

  İzmir'in emperyalizme karşı direnişin, işgale karşı dik duruşun simge  kenti olduğunu vurgulayan Kaya, şu görüşlere yer verdi:

  "Bu açıklamalar, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkan herkesi  incitmiştir. Biz CHP'nin HDP'nin sırt dayanağı olmaktan vazgeçmesini beklerken,  kendileri tavır ve eylemleriyle HDP'yi gölgede bırakır olmuşlardır. Türkiye'nin  düşmanlarının ve bölücü odakların değirmenine su taşıyan bu açıklama kabul  edilemez. İzmir kuruluşun ve kurtuluşun simge kentidir. Anadolu coğrafyasından,  Anadolu'nun kadim şehri ve mihenk taşı İzmir'i kopartmak düşüncesi tam anlamıyla  bölücülüktür.

Sayın Yiğit, bu açıklamasıyla düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan  Tahsin'in, şanlı bayrağımızı göndere çeken Yüzbaşı Şerafettin'in ruhunu  incitmiştir. Görüyoruz ki Sayın Yiğit aklını ve kalbini Avrupalılara vermiş.  Kendisine tavsiyem, aklını ve kalbini önce Anadolu'ya vermesidir. Türkiye'nin  milletvekili, "Önce Türkiye" demeli. Çok meraklıysa gitsin, Avrupa Birliği'nin  vekili olsun. CHP, Türkiye'nin düşmanlarının değirmenine su taşımanın da  ötesinde, bu açıklamayla onların safına geçtiğini cümle aleme ilan etmiştir.  Bu  hiçbir yurttaşımızın ve İzmirli hemşehrimizin aklına gelmeyecek bir düşüncedir.  İzansızlıktır. Sayın Yiğit'in bu hezeyanlarına İzmirli hemşehrilerim en güzel  cevabı verecektir."

   "Cumhuriyete saygısızlık"

  AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan ise Yiğit'in sözlerine tepki  göstererek bu açıklamanın vatanın bölünmez bütünlüğüne aykırı olduğunu savundu

 Kalkan, yaptığı yazılı açıklamada, Yiğit'in sözlerinin bazı  CHP'lilerin bilinçaltında yatan "bölücülük duygusunu" ortaya çıkarttığını iddia  ederek, şu değerlendirmede bulundu:

    "Ülkemizin dört bir yanından, kadirşinas hemşehrilerimizin yaşadığı  nezaket ve hoşgörüsüyle dünya tarihine geçmiş İzmir'imizi ülkemizden ayırarak,  yıllardır bizlere zulüm eden mensuplarının teröre destek olduğu Avrupa Birliği'ne  girmesini istemek nedendir? Bu ifade şaşırtıcı ve akıllara durgunluk verici bir  ifadedir. Herhalde şaşırmış olmalı, çünkü normal ve aklıselim bir insanın böyle  bir açıklama yapmış olacağını düşünmüyorum. Yiğit bu açıklama ile Yüce Önder Gazi  Mustafa Kemal Atatürk'ün kutsal emaneti olan Cumhuriyetimize ve Misakımilli  sınırlarımıza da saygısızlık yapmıştır. Bu açıklama bazı CHP'lilerin  bilinçaltında yatan bölücülük duygusunu da apaçık ortaya çıkartmıştır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.