26 Haziran 2014 Perşembe 00:09
Afrika'nın Singapuru İzmirli Yatırımcıyı Bekliyor

Benin Cumhurbaşkanı Boni Yayi, hızla büyüyen Benin’in Afrika’nın Singapur’u olabileceğini belirterek, “İzmirli işadamlarını ülkemde görmekten çok mutluyum. Daha fazla İzmirli yatırımcı bekliyoruz, siz ilk gelenlersiniz, fırsatları değerlendirin” dedi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Benin’in 350 milyonluk Batı Afrika pazarına giriş noktası olduğunu belirterek, “Üç bin yılın kıtası Afrika’da yerimizi almak dış ekonomide en öncelikli konularımızdan” dedi. Demirtaş’a ayrıca Türkiye-Benin ilişkilerinin gelişimine yaptığı katkı nedeniyle, “Benin Ödül Nişanı” verildi.
İzmir Ticaret Odası, Afrika ülkelerinden Benin’e 28 kişilik bir heyet ile iş ve inceleme gezisi düzenledi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cüneyt Güleç, Yönetim Kurulu Üyeleri Mert Pala ve Ali Yılmaz’dan oluşan İTO Heyeti, İstanbul’dan Benin’in Cotonou Kenti’ne düzenlen ilk Türk Hava Yolları Seferi ile 21 Haziran Pazartesi akşamı Benin’e gitti. İstanbul - Cotonou seferlerinin başlaması ve ilk uçuş nedeniyle Cotonou Havalimanı’nda bir hoş geldin kokteyli düzenledi.
22 Haziran Salı günü başlayan resmi görüşmeler kapsamında, Benin’de 2. Türkiye Benin iş Forumu düzenlendi. Foruma, Benin tarafından 7 bakan ile çok sayıda işadamı katılırken, Benin hakkında verilen bilgilerin ardından iki ülke işadamları arasında görüşmeler yapıldı. Beninli işadamları, İTO üyeleri ile yapılan ikili görüşmelere büyük ilgi gösterdi. Benin Cumhurbaşkanı Boni Yayi de, İTO heyetini Cumhurbaşkanlığı sarayında kabul etti. İki saate yakın süren görüşmede Yayi, İTO üyelerine, “İzmir’e hoş geldiniz. Kendinizi ülkenizde kabul edin. Çünkü Türkiye ile ölene kadar bitmeyecek bir dostluğumuz var” dedi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye yaptığı ziyarette, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülke arasında uçak seferlerinin başlayacağı ve Benin’de Türk işadamlarının katılımıyla ilk ziyaret sırasında Türk - İş Forumu’nun gerçekleştirileceği sözünü verdiklerini hatırlatan Yayi, “Aynı ziyaret sırasında İzmir’e de gelmiştim ve İTO Başkanı Demirtaş’ı da üyeleriyle ülkeme davet etmiştim. Bugün bu sözlerin tutulduğunu görmekten, sizleri ağırlamaktan çok mutluyum” dedi.
"BENİN İLE TÜRKİYE EKONOMİK GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMELİ"
Benin’in devamlı büyüyen bir ekonomisi olduğunu belirten Yayi, 2011’de yüzde 3.4 olan büyüme hızının geçtiğimiz yıl yüzde 5.6 ya yükseldiğini, bu yıl ise yüzde 6.5 büyüme beklediklerini söyledi. Yayi, “Ülkemde 2006 yılında 400 dolar olan kişi başı gelir, 2012 yılında 800 dolara yükseldi. Bunu şimdi sizlerle birlikte 1200 dolara çıkartmak istiyoruz” dedi.
Benin’e uluslararası piyasada duyulan güvenin istikrar nedeniyle arttığını belirten Yayi, büyümeyi ve refahı hızlandırmak için pek çok kamu ve özel sektör yatırım projesi hazırladıklarını söyledi. Bunların içinde liman, havalimanı, baraj, turizm tesisleri gibi büyük altyapı yatırımları da olduğunu söyleyen Yayi, “Benin 350 milyon nüfuslu Batı Afrika pazarına tam giriş noktasında. Benin’in Singapuru olmak istiyoruz. Bunu sizinle başarmak istiyoruz. Petrolden altına çok büyük zenginliklerimiz var, yakında petrol ihracatına da başlayacağız. Artık dostluğumuzu takip eden somut adımlar görmek istiyoruz. Siz ülkemize gelen ilk işadamlarındansınız. Burada kalıcı olmak için çalışmalısınız ve ben sizi tüm gücümle destekliyorum. Bence dünyanın en büyük 5-6 ekonomisinden birisi olan Türkiye ile büyük zenginlikleri olan Benin güçlerini birleştirmeli” diye konuştu.
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Oda olarak 3. Bin yılın kıtası gösterilen Afrika ile uzun yıllardır yakın ilişki içinde olduklarını, üst düzey ziyaretler ile bu ilişkileri güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi. Demirtaş, “Benin Cumhurbaşkanı Ekselansları Boni Yayi’yi de 13 Aralık 2013 tarihinde İzmir’de ağırlamıştık. O yemekte bizi Benin’e davet etmişti. Bu ziyaretimiz ile davete yanıt vermenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Benin’de büyük ilgi sıcak misafirperverlik gördüklerini belirten Demirtaş, iki ülke arasında hızlı gelişen ilişkiler ve güçbirliği olduğunu söyledi. Demirtaş, “Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ile Benin Cumhurbaşkanı Sayın Boni Yayi’nin arasındaki bu dostluk, ilişkilerimizin daha da hızlı gelişmesini sağlıyor. Devletlerimiz arasında, ticaretten tarıma, kültürden teknolojiye birçok alanda imzalanmış anlaşma var. Ülkemiz, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı - TİKA Projeleri ile Benin’e desteğini devamlı olarak sürdürüyor. Pamuk yetiştiriciliği kapsamında teknik uzmanların eğitimi ve çömlekçilerin eğitimi, TİKA’nın Benin’e yönelik uyguladığı projelerden yalnızca ikisi” dedi.
BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ama biz Batı’dan farklıyız. Batı bugüne kadar Afrika’ya hep almaya gitti, biz vermeye ve paylaşmaya gidiyoruz” sözlerini hatırlatan Demirtaş, aynı amacı taşıdıklarını söyledi. Demirtaş, “Gerçekten biz, Benin ve tüm Afrika ülkelerinin ekonomik gelişimine, yaşam kalitesinin arttırılmasına destek olmak istiyoruz. Zenginliklerinizi götürmek değil paylaşmak, bu yolla sizin de zenginleşmenize katkı yapmayı amaçlıyoruz” dedi. Türkiye’nin Benin’e destek olduğu gibi, Benin’in de her zaman Türkiye’nin yanında yer aldığını belirten Demirtaş, bunun son örneğinin de Benin’in EXPO 2020 oylamasında İzmir’e oy vermesi ve bu oyun garanti edilmesi için Benin Dışişleri Bakanı’nın bizzat Paris’e gelmesi olduğunu belirerek, bunu asla unutmayacağını söyledi.
BATI AFRİKA’YA GİRİŞ KAPISI
Türkiye’nin Benin’e Afrika’nın istikrarlı ülkelerinden birisi olması nedeniyle özel bir önem verdiğini beliten Demirtaş, Benin’in Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi olması nedeniyle, 350 milyon nüfuslu ve 750 milyar dolar ekonomik hacme sahip bir pazarın da giriş kapısı olduğunu söyledi. Benin’e 28 kişilik bir heyet ile geldiklerini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:
“Tekstil, gıda, otomotiv, inşaat, kimyasallar, optik, canlı hayvan gibi çok çeşitli sektörlerin önde gelen isimleri olan üyelerimizin yer aldığı bir heyet oluşturduk. Benin’in gün geçtikçe artan potansiyelini yerinde incelemeye, ticaretimizi nasıl daha ileriye taşıyabiliriz diye konuşmaya geldik. Bu toplantılar ve ikili iş görüşmeler, ticaretimizi karşılıklı denge içerisinde arttırmamızı sağlayacak önemli buluşmalar. Türkiye ile Benin arasındaki ticaret hacmi son 6 yılda yaklaşık 5 kat arttı. 2008 yılında 27.6 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, 2013 yılında 129.1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ticaretimizin katlanarak artması sevindirici ancak biz daha fazlasını yapabilecek potansiyele sahibiz. İşbirliği alanlarımız sınırsız. Gıda ürünleri, kanatlı hayvanlar, inşaat malzemeleri, demir-çelik, tarım ürünleri, pamuk, tekstil ürünleri. Ticaretimize konu olan kalemleri çeşitlendirirken, birlikte çalışarak toplam ticaret hacmimizi de denge içinde daha yukarıya taşımalıyız.”
"DENEYİMLERİMİZİ PAYLAŞMAK İSTİYORUZ"
Benin’in altyapı yatırımlarını tamamlaması halinde çok rahatlıkla Afrika’nın Singapur’u olabileceğini belirten Demirtaş, “Biz bu konuda elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Serbest Bölgenizi ziyaret edeceğiz, nasıl geliştirebileceğimize bakacağız. Bu konuda büyük deneyimlerimiz var. Deneyimlerimizi paylaşmak, size destek olmak, birlikte zenginleşmek için Benin’e geldik” dedi, Forumda ve ikili görüşmelerde Benin de pamuk üretimi, ulaşım, tarım, altyapı yatırımları, kara nakliye filosunun yenilenmesi, sağlık gibi alanlarda büyük fırsatlar olduğunu gördüklerini belirten Demirtaş, bunları Beninli işadamları ile birlikte değerlendirmek istediklerini söyledi. İzmir hakkında da bilgi veren Demirtaş, çok daha fazla Beninli işadamını yatırım, ticaret ve tatil için İzmir’de görmek istediklerini, Beninli işadamlarına her türlü yardımı yapacaklarını söyledi. İlişkilerin gelişiminde eğitimin ve öğrenci değişiminin de çok önemli olduğunu vurgulayan Demirtaş, İTO tarafından kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde 28 Afrikalı öğrenci olduğunu söyledi. “Ancak Benin’den hiç öğrencimiz yok. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan yeni öğretim yılı için tam burslu okuyacak Beninli bir öğrenci göndermesini bekliyoruz” dedi.
DEMİRTAŞ’A CUMHURBAŞKANI’NDAN BENİN ÖDÜL NİŞANI
Akşam ise Benin Dışişleri Bakanı Nassirou Bako Arifari, İTO Heyeti onuruna bir akşam yemeği verdi. Yemekte, Türkiye - Benin ilişkilerinin gelişimine yaptığı katkı nedeniyle İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’a, “Benin Ödül Nişanı” verildi. Cumhurbaşkanı Yayi'nin verdiği Ödül Nişanı'nı, Dışişleri Bakanı Bakan Arifari Demirtaş’a sundu. Demirtaş, İtalya, ABD, Yunanistan gibi ülkelerden aldığı en üst düzey nişanlar olduğunu belirterek, “Ama Afrika’dan aldığım bu nişanı hayatım boyunca onurla taşıyacağım. Bu nişanı tüm İTO üyeleri adına alıyorum” dedi.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.