ABD'nin bağımsızlığın 239'ncu yılı kutlandı

AMERİKA Birleşik Devletleri'nin 239'ncu Bağımsızlık Günü, Ege Serbest Bölgesi'ndeki (ESBAŞ) Uzay Kampı Türkiye bahçesinde düzenlenen resepsiyon ile kutlandı. ABD Büyükelçisi John R. Bass ve eşi Holly Holzer Bass'ın ev sahipliğinde...

İzmir 01.07.2015, 12:11
ABD'nin bağımsızlığın 239'ncu yılı kutlandı

AMERİKA Birleşik Devletleri'nin 239'ncu Bağımsızlık Günü, Ege Serbest Bölgesi'ndeki (ESBAŞ) Uzay Kampı Türkiye bahçesinde düzenlenen resepsiyon ile kutlandı.

ABD Büyükelçisi John R. Bass ve eşi Holly Holzer Bass'ın ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona İzmir vali yardımcıları İbrahim Ballı, Celal Ulusoy, Hüseyin İçten'in de aralarında bulunduğu, konsolos, fahri konsolos ve iş dünyasından kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Türk ve ABD milli marşlarının ardından konuşan ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer, merhum eşi Kaya Tuncer'in başlattığı Bağımsızlık Günü kutlamalarına ev sahipliği yapmayı sürdüreceğini söyledi.

Kutlamaya katılan konuklara hitap eden Büyükelçi John R. Bass, konuşmasına dostluk ve ticarette Türkleri ve Amerikalıları bir araya getirmek için merhum eşi Kaya Tuncer ile birlikte katkıda bulunan Mary Tuncer'e teşekkür ederek başladı. Bass, “4 Temmuz gününde Amerikalılar olarak özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı yineleriz. 7 Haziran günü Türk Vatandaşları, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılıklarını göstermiştir. Amerika Birleşik Devletleri, 25'nci dönem parlamentosu'nun tüm üyeleriyle çalışmayı sabırsızlıkla beklemektedir" dedi.
Zorlu zamanlarda yaşandığını ifade eden Büyükelçi, ABD ve Türkiye gibi yakın müttefiklerin yanyana durmasının daha önce bu kadar önemli olmadığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu akşam dostluğumuzu, demokrasi ve özgürlük değerlerine olan bağlılığımızı temel alan stratejik ortaklığımızı kutlamaktan mutluluk duyuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkan Rozvelt için kaleme aldığı meptupta söylediği gibi 'Bizim iki memleketimiz, umumi sulh ve insanlığın saadetini istihdaf eden aynı ideali gütmektedir. Türkiye'de, burada ESBAŞ'ta bu ortaklığın güçlü ve hayati bir parçasını daha görüyoruz. Cummins, Delphi, Pratt ard Whitneş, Gates ve HMT gibi ABD'li şirketler büyük başarılar gösteriyor ve ekonomilerimiz arasında daha güçlü bağlar kuruyorlar. Tüm EBSAŞ üyelerinin yapmış olduğu yatırımlar, hem özel sektörün hem de ABD hükümetinin Türkiye'nin istikrarına, büyüme potansiyeline ve yabancı yatırımlara bağlılığın somut bir ifadesidir."

Pasta kesiminin ardından resepsiyon Cansu Tanrıkulu Dörtlüsü'nün caz ve blues ağırlıklı repertuvarıyla sürdü.

Yorumlar (0)