22 Aralık 2014 Pazartesi 10:19
A. Fuat Yakın: SİZ AK PATİLİ MİSİNİZ EŞKIYA MI?
Pazar günü AK Parti Bornova ilçe başkanlığının kongresi yapıldı. Malum il başkanı Bornovalı. Kongrede divan başkanlığını yapan kişi de il başkan yardımcısı, yani il yönetiminde ikinci sıradaki isim, kendisi de Bornovalı.

Bornova'da iki ilçe başkan adayı var genel merkezin tek adayla kongreye gidilmesi talimatına rağmen, son ana kadar bir değişiklik yok. Teşkilatın adayı olarak belirlenen isim açıklanmadan önce aday olduğunu açıklamış diğeri, o da aday.

Siz Bornovalı iki il yöneticisi olarak tatlı dil, hoşgörü ile AĞABEYLİK yaparak tek adaya düşürememişsiniz. Genel merkez ne için tek aday olacak talimatı vermişti; kırgınlık bölünme olmasın diye. Siz yöneticiler bunu sağlayın diye. Sizin bu beceriksizliğiniz yüzünden bu sorun son ana kadar devam etmiş, olaylar çıkmış ve basında boy boy fotoğraflar.

Peki olaylar ne için çıkmış?

Divan başkanı aday listelerinin divana teslimi için yaptığı anonstan hemen sonra, misafir olarak gelen Sn. Bakan konuşmaya başlamış, bu esnada teşkilatın başkan adayı olan isim, listesini divan başkanına kendisi teslim etmediği için, diğer aday nezaketen misafirin konuşmasını beklemiş ve bitmesinin hemen ardından listesini vermek istediğinde de verilen süre doldu demiş divan başkanı.
Misafirin konuşmasını tamamlayıp salondan ayrılmasını müteakiben de salonda arbede çıkmış, listesi kabul edilmeyen aday, divana derdini anlatırken bir grup eşkıya üzerine yürüyüp salondan çıkartmışlar. Arbede yaşanmış, bu arada bir gazeteci de darp edilmiş ve basından izlediğim kadarıyla da şikayetçi olmuş.

Divan başkanının ( namıdiğer teşkilatın abisi) yaptığı belki tüzük gereği yasal olabilir ama söylediği söz önemli; "teşkilat tek adayla gidin talimatı verdi", ne demek yani bu şimdi. Kendisini de çok sever ve sayarım ancak kusura bakmasın, ben buradan bu sözün ne anlama geldiğini söyleyim. "Biz ağabeylik görevimizde başarılı olamadık genel merkeze mahcup duruma düşmek de istemiyorduk, evet bu aday nezaket gereği beklemiş olabilir,aday olduğunu liste vereceğini de biliyoruz, kabul edebilirdim ancak genel merkezin talimatı var, bu fırsatı değerlendirmek zorundayım."

Kusura bakmasın bu yaptığı ağabeylik falan değil, ağabey olsaydı; haber verin süre doluyor listesini versin hatırlatmasında bulunurdu. Onun için kimse bundan sonra benim olduğum yerde, bu kişi için teşkilatın ağabeyi sözünü etmesin. Diğeri için zamanı geldiğinde konuşacağız, o beklesin biraz daha. Ben bu davranışını divan başkanına yakıştıramadığımı ifade etmeliyim.

Peki ikinci adayı ve destekleyenleri yaka paça salondan atınca yaptığınız kongre içinize sindi mi? Sinmiş olmalı ki devam etmişler, kimse de çıkıp "arkadaşlar biz hep birlikte AK Partiliyiz, çağırın onları" diyememiş. Veya o koca koca adamlar gençler durun ne yapıyorsunuz diyememiş, seyretmişler. Yazıklar olsun.

Maalesef ben de delegeydim, niçin maalesef diye yazdığımı "BORNOVA'DAN BAŞBAKAN'A SESLENİYORUM" başlıklı köşe yazılarımda açıklayacağım. İsimleri ticari ilişkilerini, belediye irtibatlarını ve vb. vb. Neyse konumuza gelelim. Yerel seçimlerle birlikte aktif siyaseti bıraktığım ve hakikaten de geçen süre içinde hiç ilgilenmediğim için, lütfetmişler yazmışlar diye nezaketen gidecektim. Deneyimli bir gazeteci arkadaşıma kongre hakkında bilgi vermesi için rica etmiştim, sağolsun arbede çıktı deyip olayları anlatınca oy kullanmak için kongreye gitmekten vazgeçtim.

Kongre devam ederken yani arbededen sonra gelen mesajı okuduğumda gülümsedim. Mesajda "oyunuzu kullanmadan salonu terk etmeyin" yazıyordu. Hani hem kel hem fodul diye bir söz vardır ya, tam öyle. Yahu biraz önce eşkıyalık yapıp adayı ve onu destekleyenleri dışarı attınız ya, şimdi bu panik niye. 400 delegenin 300'e yakını oy kullanmış, kullananların da 70'e yakını teşkilatın adayına oy vermemiş. Yani bana ifade edileni yazıyorum TEŞKİLATIN ADAYI 234 OY ALMIŞ, bunların 114'ünün listede ismi var, ne demek o, şu demek 114 kişi kendisine oy vermiş.

Ne oldu şimdi, yakıştı mı bu size, hani genel merkez kırgınlık çıkmasın dikkat edin talimatı vermişti size, siz unutarak sadece tek adayla girilecek kısmını uyguladınız. Yaptığınız ne biliyor musunuz, siz ve sizin gibilere "kraldan çok kralcı" derler, yangından mal kaçırmak denir buna düpedüz. Bornovalısınız ancak ne 2009, ne 2011, ne de 2014 seçimlerinden hiç ders almamışsınız, 2015'te de Bornova'da işiniz zor, demedi demeyin, etrafınızdaki yalakalar ve çıkarcılar böyle sözler söylemez size, ama ben söylerim. Daha bu en hafifi, söylenecek çok şey var, hiç kimse kusura bakmasın.

Not: Basında çıkan arbede haber ve fotolarını paylaşmıyorum ancak arşivime aldım, başlık olarak da sizlerin isimlerini yazdım. Eşkıya sözümden alınanlar olabilir açıklık getireyim; adayı ve beraberindekileri salondan atanlar ve yetkili olup da onları seyredenler, dur demeyenler. Diğerleri alınmasın.

BORNOVALI İKİ BAŞKAN VE BORNOVA KONGRESİNDE ARBEDE MANŞETLERİ, HEM SİZE HEM DE YÖNETİMİNİZE HAYIRLI OLSUNAli Fuat Yakın
Emekli Binbaşı Yazarın diğer yazıları için tıklayın >>>


DÜZELTMEDİR
SİZ AK PATİLİ MİSİNİZ EŞKIYA MI?” başlığıyla kaleme almış olduğum yazımı okuyup bahse konu kongrede bulunan ve sözlerine güvendiğim arkadaşlarımın daveti üzerine konu ile ilgili bir görüşme yaptım. Bu şahısların yazıda muhatap olan kişiler olmadığını belirtmek isterim. Bu arkadaşlarıma da beni aydınlattıkları ve bir haksızlığa sebep olmamam üzere bilgilendirdikleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Bana bilgileri aktaran gazeteci arkadaşıma da eksik bilgi verdiği için teessüf ediyorum.
Divan başkanının teşkilatın adayı olmayan ikinci liste sahibine fırsat vermediği yönündeki bilginin asılsız olduğu, aksine kendisinin birden fazla defa anonsla bildirdiğini, ayrıca ikinci liste adayının divan başkanına karşı uygunsuz hal, hareket ve davranışlarda bulunmasına rağmen divan başkanının sabırlı davrandığını anlamış bulunmaktayım.
Dolayısıyla yazımda belirttiğim ve Divan başkanına yönelttiğim ifadelerin özellikle AĞABEYLİK kelimesinin geçtiği yerleri düzeltir, yazım sebebiyle bana tek bir kelime dahi söylemeyen, yanlış anlaşılmayı düzelteceğimden emin olan, Divan başkanına da gösterdiği hoşgörü sebebiyle teşekkürlerimi arz ederim. 


Ali Fuat Yakın
Emekli Binbaşı 


Son Güncelleme: 22.12.2014 18:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.