26 Ağustos 2016 Cuma 22:16
85. İzmir Enternasyonal Fuarı kapılarını açtı

İEF'nin açılış töreni, Kültürpark Lozan Kapısı içindeki alanda, saat 18.30'da başlayacağı açıklanmasına rağmen yaklaşık 40 dakika gecikmeli başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun evsahipliği yaptığı törende, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, Matrade Ceo'su Dato'Dzulkifli Mahmud, Malezya Büyükelçisi H.E. Abd Razak Bin Abdul Wahab, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, üst düzey bürokrat ve iş dünyası temsilcileri hazır bulundu. Fuarın açılış törenine ayrıca, Bangladeş Büyükelçisi Allama Siddiki, Irak Planlanma Bakanı Salman Al-Jumaili, Kosova Cumhuriyeti Altyapı Bakan Yardımcısı Hanefi Muharremi, Kosova Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Avni Kastrati, Kosova Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakan Yardımcısı Kurtan Kajtazi, KKTC Ticaret Bakanı Sunat Atun, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Planlama Bakanı Taher Jehaimi, Malezya Türkiye Büyükelçisi He Abdul Razak Abdul Wahab, Nijer Türkiye Büyükelçisi Adam Abdoulaye Danmaradi, Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, Sudan Sanayi Bakanı Mohamed Yuosof Ali, Afganistan, Angola, Çad, Ekvator Ginesi, Fildişi Sahilleri, Hindistan, İsrail, Özbekistan, Peru, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Tacikistan, Tunus ve Vietnam üst düzey yetkilileri katıldı. 
  
'KOCAOĞLU'DAN 85'İNCİ YIL VURGUSU'
Türkiye ile partner ülke Malezya'nın milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törenlerde, geçmişten geleceğe İEF'yi anlatan kısa film gösterimi yapıldı, onur konuğu il Manisa'nın Halk Dansları Topluluğu, gösterilerini sundu. İlk konuşmayı yapmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kürsüye çıktı. 85'inci yıla özel bir vurgu yapan fuar ilk açıldığında, insanlık tarihinin en kanlı çarpışması olan 2'nci Dünya Savaşı'nın henüz başlamadığını, Churchill'in İngiltere Başbakanlığı'na seçilmediğini, Hitler'in henüz Şansölye olmadığını anlatan Aziz Kocaoğlu, "Bugün parmakla gösterilen pek çok ülke, o yılların haritasında yoktu. Fotokopi makinesi henüz icat edilmemiş, Türkiye olimpiyatlarda henüz hiç madalya kazanamamıştı. Hatta uzaya çıkan ilk insan henüz doğmamıştı bile. Gerçekleştireceğimiz açılışın, sıradan bir kurdela kesme töreni olmadığının altını çizmek için bunları söylüyorum" dedi. Fuarın 85 yıldır dimdik ayakta durduğunu söyleyen Kocaoğlu, "Dile kolay, tam 85 yıl. En popüler, en güçlü şirketlerin bile ortalama 45 yıl ayakta kalabildiği, ortalama insan ömrünün iyimser bir rakamla 75'i aşamadığı bir dünyada, İzmir'de atılan bu temel, 85 yıldır dimdik ayakta duruyor. Dünya ile entegre çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk temeli. İzmir Fuarı, Mustafa Kemal Atatürk'le başlayan aydınlanma devriminin en önemli adımlarından birisi, Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir İzmir klasiğidir. Bu yüzden İzmir Fuarı, İzmir'i İzmir yapan değerlerin başında geliyor. Ve İzmirliler, böyle bir fuara sahip olmaktan büyük gurur duyuyor" dedi. İEF'nin her yıl biraz daha geliştiğini, daha önemli bir organizasyon haline geldiğini dile getiren Özlü, fuarın bu yılki partner ülkesi Malezya'nın uzakdoğunun en önemli ekonomik güçlerinden biri olduğunu, fuar vesilesiyle Malezya’nın sadece Türkiye ile değil bütün bir Akdeniz havzasıyla olan ilişkilerinin daha da ileriye gideceğine inandığını söyledi. Kültürpark Fuar Alanı Lozan Kapısı girişinde düzenlenen açılış töreninde konuşan Bakan Yardımcısı Metin, partner ülke uygulaması, her yıl değişen fuar teması ve onur konuğu il uygulaması olmak üzere İEF'nin üç önemli ayağı bulunduğunu söyledi.Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, 85. İzmir Enternasyonel Fuarı'nın (İEF) Türkiye ve İzmir için önemine dikkati çekerek, "Fuar İzmir'i İzmir yapan bir değerdir. İzmir de ihracat üssü olarak Türkiye'nin kalkınmasında, dünyaya açılmasında önemli bir rol oynamıştır." dedi.Bu yıl partner ülkenin Malezya, onur konuğu ilin Manisa, fuar temasının inovasyon olduğunu anımsatan Metin, şunları kaydetti: 

"Partner ülkeye katılımından, onur konuğu Manisa'ya da İzmir'e yoldaşlığından dolayı teşekkür ediyorum. Temamız inovasyon. Bu konu, küresel ekonomide önemli bir unsur haline geldi. Fuar İzmir'i İzmir yapan bir değerdir. İzmir de ihracat üssü olarak Türkiye'nin kalkınmasında, dünyaya açılmasında önemli bir rol oynamıştır. İEF ülkemizin ticaret bağlantılarının ana mekanizması oldu. Fuara İzmir iş günleri adı altında çeşitli toplantılar yapıldı. Katılımcı ülkelerin temsilcileriyle ticaret potansiyelleri toplantıları düzenlendi. Bu toplantılara 8 ülke iştirak etti, amacımız gelecek yıllarda bu sayıyı arttırmak, iş günler temasını geliştirmek.""CHP teröre karşı net tavır sergilemeye devam edecektir"
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke ise dün Artvin'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik terör saldırısına değinerek, "Genel Başkanı'mıza yapılan saldırı, Türkiye'yi bir arada tutan güce, sağduyuya yapılan bir saldırı olmuştur. CHP'yi gücünü Kuvayımilliyeden alan bir partidir, CHP, Türkiye'yi ayakta tutan temeldir, Genel Başkan'ımızın PKK tarafından hedefe alınması bu yüzdendir." diye konuştu.Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin geçirdiği zor günlerde ülkenin birlik ve beraberliğine destek verdiğine dikkati çeken Bölge, "Genel Başkan'ımız, Türkiye'nin bu zor günlerinde Türkiye'nin birleştirici güç olmak için müthiş bir gayet gösteriyor. CHP teröre karşı net tavır sergilemiştir ve bu devam edecektir. Türkiye'nin bu bileştirici gücüne yapılan saldırı birliğimize yapılmış bir saldırıdır. Hainler şunu bilmeliler, bizi asla yıldıramazlar. CHP de Türkiye'de de çok güçlüdür. Bu zor günleri, hep beraber, birlik içinde aşacağız." ifadelerini kullandı.Böke, Türkiye'nin anamuhalefet partisi olduklarına da dikkati çekerek, "Sorunlarımızı aşmak demek, gördüğümüz yanlışları söylemek, doğru bildiklerimizi dile getirmekten çekinmek anlamına gelmez. Terörün ilacı daha fazla demokrasi ve özgürlüktür." dedi.
"İzmir demokrasiye olan inanını hiçbir zaman yitirmeyecektir"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İEF'nin köklü bir fuar olduğuna işaret ederek, "85 yıl önce bu fuar açılırken insanlık tarihinin en kanlı çarpışması olan 2. Dünya Savaşı henüz başlamamıştı. Hitler şansölye olmamıştı. Bugün parmakla gösterilen pek çok ülke yoktu, fotokopi makinesi icat olmamıştı. Türkiye olimpiyatlarda hiç madalya almamıştı, hatta uzaya çıkan ilk insan henüz doğmamıştı. Biraz sonra gerçekleştireceğiz açılışı sıradan bir kurdele töreni olmadığını anlatmak için söylüyorum bunları. Dile kolay tam 85 yıl. En popüler en güçlü şirketlerin ortalama 45 yıl ayakta kaldığı, ortalama insan ömrünün 75 yılı aşmadığı dünyada, İzmir'de atılan bu temel 85 yıldır dimdik ayakta duruyor." diye konuştu.İzmir'in duruşu, konumu, yaşantı biçimi ve Türkiye'nin demokrasi tarihi içindeki liderliğiyle özel bir kent olduğunu dile getiren Kocaoğlu, "İzmir demokrasiye olan inanını hiçbir zaman yitirmeyecektir. Bizim için demokrasi insanların onurunun, huzurunun ve mutlulukların teminatıdır. Bizler Atatürk'ün verdiği görevi layıkıyla yerine getirmenin mutluluğu içindeyiz. Bunu bizden sonrakiler devretmenin sorumluluğumuzu unutmuyoruz." ifadesini kulandı.- Fuardan notlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Folkart’ın ana sponsorluğunda ve Vestel’in inovasyon ana sponsorluğunda düzenlenen fuara bu yıl partner ülke olarak Malezya, onur konuğu il olarak Manisa katılıyor.

Her yıl farklı temada düzenlenen İEF'nin bu yılki, teması inovasyon olarak belirlendi. Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen İEF'nin giriş saatleri 16.00-23.00 olacak.

Yurt dışından 42 ülkeden temsilcinin ve yurt içinden de çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, üst düzey bürokrat ve iş dünyası temsilcilerinin katıldığı fuar, 4 Eylül'e kadar açık kalacak.

Son Güncelleme: 26.08.2016 22:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.