27 Ekim 2019 İzmir Beydağ'da Kestane festivali

İzmir Beydağ Belediyesi, Beydağ'da ilk kez düzenlenecek olan Kestane Festivaline hazırlanıyor. Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar kestanenin faydaları hakkında değerli bilgiler paylaşarak, ''Kestane; gluten içeriği olmayan bir yemiştir. Bu yüzden gluten duyarlılığı, buğday alerjisi ve çölyak hastalığı olanlar için de oldukça uygundur.3 iri kestane ya da 6 küçük kestane 1 dilim ekmek kadar enerji verir. Yıllık 5000 ton civarı üretim ile ilçe ekonomisinde büyük bir yere sahiptir'' açıklamasında bulundu.

İzmir 21.10.2019, 16:57 21.10.2019, 17:10
27 Ekim 2019 İzmir Beydağ'da Kestane festivali

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Beydağ’da 1.sini düzenleyecek oldukları Kestane Festivali için; “Özellikle soğuk kış aylarının vazgeçilmez, eğlenceli atıştırmalığı olan kestane, aynı zamanda nişastalı yapısından dolayı lezzet verici ve kıvam arttırıcıdır.

Kestane şekeri, kestane püresi, kestane ezmesi gibi tatlı çeşitleri de vardır.

Sert kabukluların aksine vitamin ve mineralce zengindir.

Kestanenin yağ oranı düşüktür.

İyi kalitede sindirilebilen lifler, B1,B2 ve C vitaminlerini bol miktarda içerir.

Güçlü bir anti-oksidandır. Bu yüzden kansere karşı koruyucu özelliktedir.

Demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve çinko gibi minerallerce zengindir.

Potasyum kaynağıdır.

Kestane; gluten içeriği olmayan bir yemiştir. Bu yüzden gluten duyarlılığı, buğday alerjisi ve çölyak hastalığı olanlar için de oldukça uygundur.3 iri kestane ya da 6 küçük kestane 1 dilim ekmek kadar enerji verir.

Yıllık 5000 ton civarı üretim ile ilçe ekonomisinde büyük bir yere sahiptir.

Çomaklar, Erikli, Yeniyurt, Tabaklar, Beyköy, Adaküre,Halıköy, Yağcılar, Eğridere, Yeşiltepe, Palamutçuk, Yeşiltepe Mahallelerimizde üretimi devam etmektedir.

HASADI; Erkek çalışanlar dallardaki dikenli kestaneleri sırık yardımıyla yere düşürürken, kadınlar da eldivenle kestaneleri çuvallara doldurur.

Toplama bittikten sonra geniş çukurların içine kestaneler dökülüp üzeri eğrelti otlarla örtülür.

Kestaneler bir süre sulandıktan sonra 20 gün çürümeye bırakılır.” Dedi.

Yorumlar (0)