16 Mayıs Çarşamba Lozan Meydanı İzmir Atatürk Lisesi önünde İzmir Marşı'nı söyleyecekler...

İzmir Atatürk Lisesi müdürü Selamettin Demirhan’ın mezuniyet töreninde İzmir ve 10. Yıl Marşlarının dinlenmesine getirdiği yasağa tepkiler çığ gibi büyüyor... Her kesimden tepkiler peş peşe geldi Defolup gidene kadar... 16 Mayıs Çarşamba günü İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri ve vatandaşlar Lozan meydanı Atatürk Lisesi önünce saat 16.00'da toplanıp hep birlikte İzmir Marşını, Onuncu Yıl marşını ve okul marşını söylediler ve O müdür görevden alındı.

16 Mayıs Çarşamba Lozan Meydanı İzmir Atatürk Lisesi önünde İzmir Marşı'nı söyleyecekler...

İzmir Atatürk Lisesi müdürü Selamettin Demirhan’ın mezuniyet töreninde İzmir ve 10. Yıl Marşlarının dinlenmesine getirdiği yasağa tepkiler çığ gibi büyüyor...  Her kesimden tepkiler peş peşe geldi Defolup gidene kadar... 16 Mayıs Çarşamba günü İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri ve vatandaşlar Lozan meydanı Atatürk Lisesi önünce saat 16.00'da toplanıp hep birlikte İzmir Marşını, Onuncu Yıl marşını ve okul marşını söylediler...

VALİDEN “MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALIN” TALİMATI

İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın okul müdürü Selahattin Demirhan'ın görevinden alınması için talimat verdiğini açıkladı.  Bayır, “Size bir söz verdik. 40 dakika önce vekilimiz Atila Sertel ile İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın yanındaydık. Durumu anlattık. Başkaları da başka şeyler anlatmış. Bizim anlatmamız üzerine telefonu yanımızda kaldırdı. İl Milli Eğitim Müdürü'nü aradı. ‘Derhal bu müdürü görevden alacaksın' talimatını verdi. Bu gelişme yanımızda yaşandı. Yarın basına resmi haber düşer. Eğer bu müdür görevden alınmazsa mücadelemiz devam edecek. Ancak Valimiz, şu an Müdürü görevden almıştır” dedi. Bayır'ın açıklaması protestocular tarafından sevinçle karşılandı. Okul müdürü hakkında soruşturma açıldığı da bildirili.

“Okul müdürü istifa edip gidene kadar bu okulun önünden ayrılmayacağız”

Okul önünde bir araya gelen vatandaşlar, müdürün yasaklarına tepki gösterirken, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır “Okul müdürü istifa edip gidene kadar bu okulun önünden ayrılmayacağız” diye tepkisini dile getirdi.
Okul önünde toplanan vatandaşlar okul müdürünün İzmir ve 10. Yıl marşlarına getirdiği yasağın kabul edilemez olduğunu, okul müdürünün ya istifa etmesini ya da görevinden alınmasını haykırdılar.

"Defolup gidene kadar bu işin peşini bırakmayacağız"

Okul önündeki protestoya katılan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir milletvekilleri olarak, okul müdürü okuldan gidene kadar okulun önünden ayrılmayacaklarını ifade etti. Bayır “Öyle görünüyor ki okul müdürü buranın İzmir, bu okulun da Atatürk Lisesi olduğunu unutmuş. Bu okul müdürü görevden alınana, ya da defolup gidene kadar bu işin peşini bırakmayacağız.” Diyerek meydan okudu.

‘Karanlığa teslim olmayacağız’

Okul önünde toplanan vatandaşlar sık sık ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ ve ‘Karanlığa teslim olmayacağız’ sloganları atarak okul müdürünün 10. Yıl ve İzmir Marşlarını yasaklamasına tepkisini dile getirdi. Okul önündeki protestoya okul velileri, Öğrenci Veli Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri, Eğitim-İş yöneticileri ile mahalle muhtarlarının katıldığı görüldü.

Atatürk Lisesi Mezunları Derneği'nden açıklama

Öte yandan bir grup mezun, okulun önünde toplanırken, Dernek Başkanı Murat Saraç da basın açıklamasını okudu. Üzücü bir olay olduğunu belirten Saraç, "Okulumuz aydınlık geleceği sağlayan bir okul. Aydınlık geleceğin gençlerini yetiştiren okulumuzun bu şekilde anılması da üzüntü verici. Pek çok yerden tepki geldi. Burada aslında eğitim sistemiyle ilgili zihniyet değişimine ihtiyaç var. Tepkimiz isimlerle ilgili değil. Biz zihniyetin değişmesini istiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 19:39
YORUM EKLE