18 Eylül 2015 Cuma 14:04
100 nişanlı çifte evlilik eğitimi

Çiftlere evlilik beklentiler, kariyer becerileri, anne-baba tutumları ve aile olmak, evlilikte cinsel hayat gibi konularda bilgilendirme yapılacak.

Aileve Toplum Araştırmaları Derneği tarafından hazırlanan "ATAD Evlilik Öncesi Eğitim Projesi" ücretsiz eğitimlerine başlıyor. İçişleri Bakanlığı'nın 2016-2016 hibe programı kapsamında 61 bin 669 TL hibe verdiği projenin tanıtımı ve protokol töreni İl Dernekler Müdürlüğü'nde yapıldı. Toplantıya İl Dernekler Müdürü Turgay Esen, ATAD Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Psk. Gülendam Çakmak ve dernek üyeleri katıldı.

ATAD Başanı Çakmak, yapılan araştırmalarda evlenme hızının gerilemekte olduğunu, aile yapısında çözülmelerin ve boşanma oranlarının artığını gözlemlediklerini söyledi. Bu kapsamda, Türkiye'ye özgü hazırlanacak evliliğe hazırlık programının aile kurumunun güçlenmesi, ilişkilerin sağlıklı şekilde sürdürülmesi için önemli bir ihtiyacı karşılayacağını dikkate aldıklarını belirten Çakmak “Evli bireyle ile yapılan araştırmalar çiftlerin ilişki problemlerinin genellikle yetersiz iletişim ve problem çözme becerileri, gerçek dışı evlilik beklentileri ve cinsel uyum sorunları gibi sorunlardan kaynaklandığını göstermektedir. Bu durum kişiler arası uyumu güçleştirirken evlilik doyumunu da düşürmekle, evlilik çatışması, depresyon, aile içi şiddet, kaygı bozukluklarına neden olmaktadır. Ailede başlayan çözülme , toplumun genel yapısına da yansımaktadır" dedi.


Bu kapsamda hazırladıkları “ATAD Evlilik Öncesi Eğitim Projesi" ile İçişleri Bakanlığı'na hibe başvurusu yaptıklarını ve destek aldıklarını belirten Çakmak, programla çiftlerin önce kendi kişisel özelliklerini tanıyıp kişisel farkındalık kazanmalarını, evlilikle ilgili beklentilerini gerçekçe temellere üzerine oturtmalarını sağlamak, iletişim becerilerin geliştirmek, problem çözme, müzakere becerilerini, yakınlık ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek, cinsel hayat ile ilili beklentilerini gerçekçi temellere oturtmak, kısa ve uzun vadede evlilik uyumu ve doyumunu attırmak, aile olma bilincini geliştirmek gibi hedefleri olduğunu söyledi.

Evlendirme Daireleri muhtarlar, sivil toplum kuruluşları kanalıyla 100 çifte ulaşacakların belirten Çakmak, programın 10 çiftlik (20 kişi) gruplar üzerinde uygulanacağını dile getirdi. Program kapsamında “Duyguları tanımakö, “Evlilik beklentileri", “İletişim becerileri ve empati", "Müzakere becerileri", “Evlilikte cinsel hayat", “Kariyer becerileri", “Anne-baba tutumları ve aile olmak" konularının işleneceğini, çiftlere katılım sertifikası verileceğini söyledi.

İl Dernekler Müdürü Turgay Esen ise ATAD'a verilen hibenin yararlı bir çalışmada kullanılacağını, boşanma oranlarının evlilik oranından daha yüksek çıkmaya başladığı süreçte doğru bir çalışma yapılacağını söyledi. Projede Türkiye'ye örnek olacak iyi sonuçlar çıkacağına inandığın belirten Esen daha sonra ATAD Başkanı Çakmakla hibe protokolünü imzaladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.