Mahall Bomonti İzmir'i Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr Atilla Sezgin anlattı...

İzmir Bayraklı'da yapımı devam eden Mahall Bomonti İzmir karma yaşam projesi içinde barındırdığı özelliklerle İzmirlilere yeni bir yaşam vadediyor. Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr Atilla Sezgin Mahall Bomonti İzmir'i ve İzmir'e katacağı değeri Ege Haber'e anlattı.

İzmir Yeni Emlak Konut Projeleri 07.02.2018, 15:59 20.02.2018, 00:55
Mahall Bomonti İzmir'i Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr Atilla Sezgin anlattı...

İzmir Bayraklı'da yapımı devam eden Mahall Bomonti İzmir karma yaşam projesi içinde barındırdığı özelliklerle İzmirlilere yeni bir yaşam vadediyor.  Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr Atilla Sezgin Mahall Bomonti İzmir'i ve İzmir'e katacağı değeri Ege Haber'e anlattı. 

NEDEN İZMİR?

Türkerler Holding İzmir'de yaklaşık 14 yıldır faal şekilde yatırımlar yapıyor. Farklı farklı sektörlerde yatırımlarınız var. Son olarak Mahall Bomonti İzmir ve Bayraklı Şehir Hastanesi... Türkerler Holding neden İzmir’i tercih ediyor?

İzmir, her şeyden önce doğasıyla, insanlarıyla çok güzel bir şehir… Son yıllarda giderek hızlanan bir ivmeyle gelişmeye devam ediyor. Gerek sosyal yapısı, gerek ekonomik potansiyeliyle her geçen gün yatırımcıların daha çok ilgisini çekiyor. İstanbul-İzmir otobanı ve Ankara-İzmir hızlı tren projelerinin tamamlanmasıyla İzmir’in ekonomik olarak da sıçrama yaşayacağına inanıyoruz.

Türkerler Holding olarak İzmir'e sadece 2016 yılında hastane, gayrimenkul ve enerjide bugünkü rakamlarla yaklaşık 5 milyar liralık yatırım yaptık. 900 milyon dolara Bayraklı'da Türkiye'nin en büyük 3. hastane projesi, 350 milyon dolara İzmir'in en yüksek binası Mahall Bomonti İzmir ve 100 milyon dolara iki rüzgar enerjisi santrali... Çalışmalar hızla devam ediyor. Türkerler olarak İzmir için yeni fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz. Stratejik olarak özellikle enerji konusunda İzmir’de başka büyük yatırımları da düşünüyoruz.

Mahall Bomonti İzmir, kentimize neler vadediyor?

Mahall Bomonti İzmir iddialı bir proje. Kentin, yaşam kalitesi, inşaat teknolojisi ve güvenlik seviyesi en yüksek projesi olarak tasarlandı. Konforlu rezidanslar, uluslararası standartlarda ofis katları, müze, sanat evi, gösteri alanı, konser ve tiyatro salonu ve performans alanı, seyir terası, alışveriş sokağı, şık restoran ve kafelerden oluşacak, özgün konseptiyle İzmir’de birçok ilki bir arada sunacak. Eski Bomonti tesisleri arazisindeki proje, tarihle içi içe keyifli bir yaşam sunacak. Biri 58 katlı, 9’u tarihi toplam 12 bloktan oluşan Mahall Bomonti İzmir’de 457 konut, 579 ofis, 90 ticari birim bulunuyor. Proje 1+0’dan 3+1’e kadar geniş alternatifler sunuluyor. Mahall Bomonti İzmir, kentin ana arterlerinin kesiştiği noktada olması açısından da ayrıcalıklı bir proje. Alsancak ve Kordon’a, Konak ve Karşıyaka’ya kolay ulaşım noktasında. Metro istasyonu sadece 400 metre. En uzağı 8 kilometre tam 4 üniversite ve 5 büyük hastanenin tam merkezinde. Konutlar Divan Residence ayrıcalığıyla hizmet alacak.

Mahall Bomonti'de tarihi yapıların açılışının anahtar teslimden daha önce yapılacağını biliyoruz belli bir tarih var mı?

Çalışmalar hızla sürüyor. Henüz bir tarih açıklama aşamasında değiliz. Belirlendiğinde sizleri de bu özel günde ağırlamak isteriz.

Ankara ve İstanbul'dan yoğun göç alan İzmir'e artan yoğun ilgi hayat tarzıyla ilgili olabilir mi? Neden Bursa ya da Antalya değil de İzmir hayali var insanların sizce?

Zaman zaman belli bölgeler, bazı şehirler ilgi odağı olabiliyor. 1990’lı yıllarda Antalya çok yoğun göç alıyordu. Bursa bir dönem çok hızlı büyüdü. İzmir tarih boyunca hep gözde şehirlerden biri oldu. Az önce de söylediğim gibi, son dönemdeki ilgide ulaşım projelerinin de etkili olduğunu düşünüyorum.

Türkerler Holding bünyesinde 100’ün üzerinde şirketiniz var ve bildiğimiz kadarıyla bizim sektörümüz hariç her sektörde yatırımlarınız var. Ekonomide sürekli dile gelen durgunluk sizce en çok hangi sektörde hissedilir durumda?

Türkerler Holding olarak, Türkiye’nin refahı ve kalkınması için yaklaşık 50 yıldır çaba gösteriyoruz. Devam eden projelerimizin toplam yatırım miktarı yaklaşık 6 milyar dolardır. Gayrimenkul geliştirme, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi, doğal gaz dağıtımı ve ticareti, elektrik dağıtımı ve ticareti, kamu özel ortaklığı sağlık entegre tesis projeleri gibi Türkiye’nin en iddialı projelerine imza attık. En iyiyi, yüksek kaliteyi, mükemmeli hedefleyen bir anlayışla ve farklılıklar yaratarak haklı bir güven ve üstünlükler sağladık. Bugün Türkerler Holding olarak, 148 şirketimizle Türkiye ekonomisinin en itibarlı kuruluşlarından ve Türk ekonomisinin önemli temel taşlarından biri haline geldik.

Dünyanın en güçlü ekonomilerinde dahi zaman zaman zor dönemler yaşanır. Bazı sektörlerde geçici sıkıntılar yaşanabiliyor. Türkiye insanıyla, coğrafyasıyla, kaynaklarıyla, geçmişiyle güçlü bir ülke. Bugün Türkiye’nin her zamankinden daha hızlı koşmaya, daha fazla üretmeye ihtiyacı olduğunun bilincindeyiz. Türkiye ekonomisi için, halkımızın refahı için çok daha güçlü bir şekilde çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

İZMİR BAYRAKLI ŞEHİR HASTANESİ

Bayraklı Şehir Hastanesi'nde de bahseder misiniz? İzmir'e sağlık sektöründe ciddi bir ivme kazandıracağı konuşuluyor.

İzmir Bayraklı' da Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP) kapsamında inşaatını sürdürdüğümüz 611 bin metrekare kapalı alana sahip entegre sağlık kampüsü 2 bin 60 yatak kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük 3. hastanesi olacak. Bayraklı projemiz Kocaeli Şehir Hastanesi projemizle birlikte Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'nın önde gelen finans yayınlarından EMEA Finance tarafından, Orta ve Doğu Avrupa’da “En İyi PPP (Kamu-Özel Sektör İşbirliği) Projeleri” seçildi. Ödülümüzü geçtiğimiz Haziran ayında Londra’da düzenlenen EMEA Finance Project Finance Awards kapsamında aldık.

Özellikle bu projeyle İzmir’de istihdama yapacağımız katkıyı da vurgulamak isterim. Türkerler olarak 2017 yılında tam 11 bin 241 yeni istihdam yaratarak, Türkiye’nin en çok istihdam yaratan grubu olduk.

Son olarak tekrar Mahall Bomonti İzmir’e dönecek olursak. Türkerler Holding'in kültür ve sanata desteğinin İzmir'deki elçisi diyebilir miyiz Mahall Bomonti İzmir’e?

İzmir’de şu anda en çok üzerine titrediğimiz projelerimizden Mahall Bomonti İzmir projesi; modern çağın tüm mühendislik ve mimari olanaklarıyla ortaya çıkardığımız eşsiz tasarımın yanında, projenin üzerine kurulacağı arazi ve bu arazideki tarihi doku daha ilk günden hepimizi etkisi altına aldı. Titiz çalışmalar sonunda tarihle iç içe, İzmir’e değer katan yepyeni bir yaşam alanı tasarlandı.

Mahall Bomonti İzmir’ projemize başladığımız ilk günden bu yana kültür-sanat, spor ve çevre konularında pek çok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. Projenin gerçekleşeceği arazideki tarihi yapıları restore ederek İzmir’e yeni kültür ve sanat mekanları kazandırdık. Türkiye’nin en iddialı sanatçılarının sergileri için destek olduk ve ev sahipliği yaptık. Köklü geçmişi ve hizmetleriyle cumhuriyetin en önemli kurumları arasında yer alan Devlet Opera ve Balesi ile işbirliği içindeyiz. Sayısız gösterinin sunulmasına katkıda bulunduk. İzmir’in en önemli markalarından Göztepespor’un sponsorluğunu üstlendik. Son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Kazım Türker Sanat Galerisi’ni açtık. Sanata ve spora desteği, bu topraklardan kazandıklarımızı bu toprakların insanlarıyla paylaşma anlayışımızın en güzel yansımalarından biri olarak değerlendiriyoruz.

10 yıl sonrasının İzmir'i Prof.Dr. Atilla Sezgin'in gözünde nasıl bir manzara ile canlanıyor?

Ben İzmir’i çok seviyorum. İzmir’de yaşıyorum. İzmir güzel coğrafyası ve güzel insanlarıyla dünyanın en gözde şehirlerinden biri. İzmir’e gösterilen ilginin, İzmir’i daha da güzelleştirmesini, on yıl sonra bugünden daha güzel bir İzmir’i görmeyi hayal ediyorum. Tarihi yapılarını özenle korumuş, kültür hayatını daha da zenginleştirmiş, en üst düzeyde çevre hassasiyeti gelişmiş, mutlu insanların yaşadığı bir şehir görmek istiyorum.

Kaynak : EgeHaber.com / Canan Baykız

Yorumlar (0)