İzmir Haberleri

İzmir ve diğer iki il için seyahat kısıtlaması açıklaması

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle yeni tedbir kararları alındı. Ancak alınan kararlar arasında seyahat kısıtlaması bulunmuyor. Bu kapsamda açıklamada bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, İzmir ve diğer iki il için seyahat kısıtlamasının da gelebileceğini söyledi. İşte Prof. Dr. Tezer’in seyahat kısıtlamasına ilişkin açıklamaları…

İçişleri Bakanlığı yeni tedbir kararlarını açıkladı. Sokağa çıkma kısıtlamasına geri fönüş yapılsa da, seyahat kısıtlması uygulanmayacak. Bu konuda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tezer vaka sayısındaki artışlar devam ederse seyahat kısıtlamasının da geleceğini söyledi.

İstanbul, İzmir, Bursa gibi illere kısıtlama olabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer konu hakkındaki açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“10 gün sonra vaka sayılarımız, ağır hasta sayımız artmaya devam ediyorsa tekrar değerlendirmek kaçınılmaz olacaktır. Mayıs-nisan aylarında hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamaları olmuştu. Daha toplu halde kısıtlamalar birçok alanda gerçekleşmişti. Bu uygulamalar neticesini vermezse tekrar onlar gündeme gelecektir. Her ilin kendi pandemi kurulları var. Kendi bölgelerindeki değerlendirmeleri yapıyorlar ve kendi mahallelerinde, apartmanlarında gerekirse karantina işlemleri uygulanıyor, belirli kurallar alınıyor.

Ancak Sayın Sağlık Bakanı’nın ifade ettiği gibi aslında tüm Türkiye’de vakalar var, belli bölgelerde daha az var; ama belli bölgelerde büyük şehirlerde özellikle vaka artışlarının olduğunu biliyoruz. İstanbul gibi, İzmir gibi, Bursa gibi bu bölgelerden başka bölgelere vaka geçişlerinin olmaması açısından elbette ki kısıtlamalar tekrar ilk günlerde yapıldığı gibi değerlendirilebilir; ama önümüzdeki günleri görmek lazım. Mevcut alınan önlemlerle vaka sayıları azalıyor mu görerek bunlara karar vermek lazım”

10 kişiden fazla bir ortamda bulunulmasın

Bu dönemde ev ziyaretlerinin hiç olmaması gerektiğini söyleyen Tezer açıklamasında, “Lütfen 10 kişiden fazla bir ortamda, bir ev içerisinde bulunulmasın. Bu olduğu sürece maskenizi takmazsanız temasınıza dikkat etmezseniz, ellerinizi yıkamazsanız ve sık temas edilen yerleri temizlemezseniz bulaşıcılık artacaktır. Önümüzdeki günlerde bu rakamlar çok daha fazla olacaktır. Rakamın fazla olması tolore edilebilir; ama ölümler de beraberinde maalesef ve maalesef kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Ağır hasta sayısının artmaması gerekiyor

Vaka artışı nedeniyle hastanede oluşan yoğunluklara da değinen Pro. Dr. Tezer, “Avrupa’da mart-nisan aylarında hastanelerdeki yığılmaları gördük. Bunların olmaması için aslında kısıtlamalar tekrar gündeme geldi ve uygulanmaya başladı. Tabii bunlar kısmi kısıtlamalar. Tam anlamıyla yapılan kısıtlamalar değil. Vaka artışları devam ederse başka kısıtlamalar da gündeme gelecektir. Çünkü hastane yoğunluğunu azaltmamız gerekiyor. Ağır hasta sayısının artmaması gerekiyor. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de sağlık altyapımız ne kadar iyi olsa da bir noktadan sonra tıkanmaya sebep olacaktır” ifadelerini kullandı.

Vaka sayısı 5 bini geçti

Sağlık Bakanlığı corona virüsü tablosuna göre, bugün yapılan 156 bin 642 test sonucunda 5 bin 103 pozitif vaka daha tespit edildi. 141 kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Corona virüsünden kurtularak sağlığına kavuşanların sayısı ise 3 bin 19 olarak açıklandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu