İzmir Haberleri

İzmir Valisi: “Şehirdeki vaka artışının sebebi İstanbul’dan gelen tatilciler!”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger bugün Kordonboyu'ndaki kafe ve restoranlarda koronavirüs denetimi gerçekleştirdi. Vali şehirdeki vakaların artmasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Kordonboyu’ndaki kafe ve restoranlarda denetim gerçekleştiren İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’deki koronavirüs vakalarının artışıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vali Köşger İzmir’de vakaların artmasının sebebi olarak İstanbul’dan gelen tatilcileri gösterdi. Turistlerin yoğunlukta olduğu Çeşme’de kurallara uymadığı gerekçesiyle 17 beach club’ın 15’er gün süreyle kapatıldığını hatırlatan İzmir Valisi; “Bunu, başka müesseselere de can yakıcı şekilde uygulamak istemeyiz, herkes kurallara uysun” dedi.

Konak Belediye Başkanı Abdul Batur eşliğinde Kordonboyu’nda denetim gerçekleştiren İzmir Valisi, market, kafe ve restoran gibi işletmeleri dolaştı. Eksik gördüğü yerlerde tedbirler konusunda iş yeri sahiplerini uyaran Köşger, girdiği bir restoranda İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ile karşılaştı. Yavuz Selim Köşger restoranlarda birbirine yakın oturan müşterileri de uzak durmaları yönünde uyardı.

“BU İŞİN ŞAKASI YOK”

Denetimin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Vali Köşger, şunları söyledi; “Bu işin şakası yok, ciddiye almak lazım. Ben, vakaların artışa geçtiğini her denetim sonrası sizlere söylüyorum. Biz denetimleri sıklaştırıyoruz. Yeni ilave tedbirler de geldi. Düğün salonlarıyla ilgili yeni tedbirler aldık. Eğer vatandaşlarımız kurallara riayet etmezse bu farklı sıkıntılara da sebebiyet verebilir. Bazı şehirlerimizde duyuyoruz ki durum daha kötü noktalara gitmiş durumda. Bütün gayretimiz, işin kontrolden çıkmaması. Şu an İzmir’de kontrol altında gidiyor ancak kontrolden gitmemesi için tedbirleri vaktiyle almak lazım. Vatandaşlarımız kurallara riayet etmezse her vatandaşın başına polis dikmemiz mümkün değil. Biliyorsunuz biz, düğün salonlarından mütevellit bir artış olduğunu görünce düğün salonlarındaki birtakım kuralları değiştirip polisiye tedbirler almıştık. Her düğün salonuna güvenlik görevlisi koymuştuk. Bizim bu uygulamamıza müteakip, İçişleri Bakanlığı’mız da bir genelgeyle bu uygulamayı tüm Türkiye’ye teşmil etti. Düğün salonlarına veya toplu organizasyon yapılan yerlerde bazı tedbirler alınabilir ama her vatandaşın başına polis koyulmasının imkanı yok. Kimden, nasıl bir bulaş alacağımızı bilemiyoruz. Ben veya siz basın mensuplarından birisi bu virüsü taşıyor ve bulaştırıyor olabilir. Maske takmak ve mesafeye riayet etmek bu işi yüzde 99 derecesinde çözüyor.”

“İHTİYAÇ DUYULURSA YENİ ÖNLEMLER ALINIR”

Vali Köşger, kentteki vaka artışlarında İzmir’e gelen turistlerin etkisi olup olmadığına dair soruya ise; “Tatilcilerin elbette vaka artışlarında etkisi oldu. İstanbul’dan büyük bir nüfus, şehrimize doğru, tatil beldelerimize doğru kaydı. Malum olduğu gibi işin başında beach club’larla ilgili hemen tedbirler almıştık. Özellikle Çeşme’de kurallara uyulmadığını gördükten sonra 15-17 tane beach club, 15’er gün süreyle kapatıldı. Bunu başka müesseselere can yakıcı bir şekilde uygulamak istemeyiz, herkes kurallara uysun. Biz, hayat normal seyrinde devam etsin, diyoruz. Tatile gidecek tatile gitsin ancak bu 3-5 basit kurala uyarak tatillerini yapsınlar. Hayat normal seyrinde devam etsin. Hayatı durduramayız, hayat devam edecek.  Ekonomik faaliyetler devam etsin, restoranlar çalışsın, iş yerleri çalışsın, fabrikalar üretmeye devam etsin; ancak tüm bunları kurallara uyarak yapalım.”

Kordon’daki kalabalık için bir tedbir düşünüp düşünmediği sorusuna ise Vali Köşger, “Açık alanlarla ilgili şu an bir çalışma gündemde değil; ancak ileride ihtiyaç duyulursa olabilir. Biz yürüyüş, miting, konser gibi organizasyonları rölantiye almaktan yanayız. Buna niyetlenen kurum kuruluş ve şahıslara da buradan rica ediyoruz. Bu işin şakası yok, ciddiye alalım ve keyfekeder faaliyetleri rölantiye alalım” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler