İzmir Haberleri

İzmir Tire’yi çekirgeler istila etmişti! İlaçlama yapıldı

İzmir Tire'de ilçesi Akarca Ovası'nda çekirgeler istila etti. Çekirgelerin tarım işçilerinin ekinlerine zarar verdiğini belirten çiftçiler, bu durumdan şikayet ederken duruma İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tire Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü el atarak teknik elemanlar ile ilaçlama yapıldı.

İzmir’in Tire ilçesi Akarca Ovası’nda çekirgeler tarlalara istila etmesi üzerine bugün teknik elemanlar gözetiminde ilaçlama yapıldı.

YAKINDAN TAKİP ETTİKLERİNİ BELİRTTİ
Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, konuyu yakından takip ettiklerini belirtti. Tire’nin Akarca Ovası’nda popülasyonu artan yerel çekirgeler, çiftçinin mahsullerini talan etti. Çiftçiler, durumu yetkililere bildirdi. Gelen ihbarın ardından inceleme başlatıldı.

Çekirgeler tarafından istila edildiği belirlenen alan; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tire Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik elemanları gözetiminde ilaçlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilaç desteği ile başlatılan mücadele kapsamında, köylülerin de yardımı ile sırt pülverizatörü ve tarla pülverizatörleri ile 8 traktörle ilaçlama yapıldı.