Gündemİzmir Haberleri

İzmir Tabip Odası’ndan önemli açıklama: Gerekmedikçe dışarı çıkılmamalı!

Koronavirüsle mücadele kapsamında salgının yayılımını da durdurmak adına aşı uygulaması devam ediyor. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, aşılamanın önemine dikkat çekerek vatandaşlara uyarıda bulundu. Çamlı, aşının tercih değil toplumsal sorumluluk olduğunu ifade etti.

İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı, corona virüsü vaka sayıları artarken, aşının önemine ilişkin açıklamalarda bulundu. “Aşı oldum, bana bir şey olmaz” anlayışının da doğru olmadığını belirten Çamlı, şunları söyledi:

– Aşı, belki hastalıktan tam olarak korumasa da ağır hastalık ya da ölümleri engellemede yüzde 100 etkili olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla aşı olanlar belki hasta olabilirler fakat yoğun bakıma girme veya vefat etme risklerinin çok daha azalacağını biliyoruz. O yüzden aşı olanların rehavete kapılmadan pandemi kurallarına çok katı halde uymaları gerekmektedir. ‘Aşı oldum, bana bir şey olmaz’ anlayışı oldukça yanlış.

‘AŞI TERCİH DEĞİL TOPLUMSAL SORUMLULUKTUR’

– Ancak şu anda elimizde bir silah var, o da aşı. Hangi aşı olduğuna bakmaksızın bir an önce yaptırmamız gerekiyor. Bu konuda olası tereddütleri de yetkililerin gidermesi gerekiyor. Kamuoyuna aşı olunması yönündeki telkinlerin devam etmesi gerekiyor. Aşı, bir tercih değil toplumsal sorumluluktur. Aşı olarak sadece kendinizi değil yakın çevremizle toplumdaki kişileri de koruyacağımızı unutmayalım.

‘GEREKMEDİKÇE DIŞARI ÇIKILMAMALI’

– Hastalığın nasıl yayıldığını biliyoruz. Özellikle kontrolsüz kalabalıklar, kapalı ortamlar, ev içi bulaşlar önemli rol oynuyor. O yüzden gerekmedikçe dışarı çıkılmamalı, kalabalıklara girilmemeli. Kutlama ve törenler gibi ev içi ziyaretlere katılmamamız gerekiyor. Aşı olsak bile maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına çok dikkat etmemiz gerekiyor.