İzmir Haberleri

İzmir Selçuk’ta yılın en süslü devesi seçildi!

Selçuk Efes Kültür ve Turizm Vakfının düzenlediği 38. Uluslararası Efes Selçuk Devecilik Festivali bu sene de renkli görüntülere sahne oldu.Festival programına öncelikle saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Program kapsamında “Devecilik Kültürü ve Deve Sağlığı Paneli” düzenlendi. Panele Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Efes Selçuk Belediye Meclis Üyeleri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Develerle taşımacılık Osmanlı’da çok önemliydi

İlk sunumu gerçekleştirenin Prof. Dr. Cahit Telci olduğu panelde Telci develerle yapılan taşımacılığın Osmanlı İmparatorluğu için çok önemli olduğundan bahsetti. Prof. Dr. Cahit Telci “Ayasuluk’ta 1460’lı yıllarda Cemaat-i Arap dediğimiz topluluktan oluşan 250 hane vardı. Bu kişiler bakımını üstlendiği develeriyle gerekli durumlarda top, tüfek, yakacak, odun, kömür, çadır gibi malzeme ve mühimmatın yanı sıra ticari ürünlerin taşımacılığını üstleniyor, bunun dışında bazı vergilerden muaf oluyorlardı” dedi. Panelde sunum yapan bir başka isim olan Doç. Dr. Ali Sönmez ise, Osmanlı kovboyu olarak tarihe geçen Hacı Ali’nin İzmir’de başlayıp Amerika’ya uzanan, develer ve deve sevgisiyle geçen, belgesellere, filmlere konu olan hayat hikayesini anlattı. Panelde konuşan diğer isimler ise Panel, Prof. Dr. Nuh Kılıç, Doç. Dr. Onur Yılmaz, Zekeriya Bakal oldu.

Bu yıl düzenlenen 12 devenin görücüye çıktığı 9. Altın Havan En Süslü Deve Yarışması’nın en süslü devesi Bodrum Mumcular’dan “Sürmelim” adlı deve oldu. Deve sahibine altın havanı Başkan Sengel tarafından verildi.

Bir cevap yazın