İzmir Haberleri

İzmir Orman Bölge Müdürü Erol anız yakanları uyardı

Yaz aylarının değişmez felaketlerinden orman yangınları bu yaz da sık sık gündeme geliyor. Her yaz olduğu gibi bu yaz da daha şimdiden binlerce hektar orman kül oldu. İzmir Orman Bölge Müdürü Mehmet Erol orman yangınlarına sebep olan etkenlere dikkat çekerek, tarım arazisi sahibi olan ve anız yakan vatandaşları uyardı.

Anız yakma işlemlerinin orman yangınları için başat etken olduğunu vurgulayan Erol, bu işlemlerin hem toprağa çok büyük zarar verdiğini hem de orman yangınlarına direkt sebep olduklarını belirtti. Geçtiğimiz hafta Çandarlı’daki yangını örnek veren Erol, “Sıcak ve rüzgarlı havalarda ekstra dikkat etmeliyiz. Geçen hafta Çandarlı’da çıkan ve 40 hektar orman, 40 hektar da sahipli arazi, bağ ve bahçenin yanmasına sebep olan yangın da anız yakılması nedeniyle çıktı. Hiçbir zaman yakılmaması gereken anızların, özellikle temmuz ve ağustos aylarında yakılması ekstra risk oluşturuyor” dedi.

Erol, vatandaşlardan anız yakan kişileri gördükleri takdirde bu işlemden vazgeçmeleri için uyarmalarını isteyerek, “Eğer vazgeçilmiyorsa ya Orman Bölge Müdürlüğü’ne ya da ilgili jandarma komutanlığına ihbar edilmelidir. Ormanlarımız, binbir emek verilerek oluşmuş ya da korunmuş milli değerlerimizdir. Tüm vatandaşların da görevi, bu değerlere sahip çıkmaktır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı