İzmir Haberleri

İzmir Ödemiş’te koronavirüsü nedeniyle patates fiyatları arttı!

İzmir'in Ödemiş ilçesinde koronavirüsü nedeniyle bazı ürünlerin fiyatları artış gösterdi. Bu ürünlerden bazıları ise patates oldu. Patates fiyatlarında yüzde 100 zamlanarak 5 liraya çıktı. İşte detaylar...

Türkiye koronavirüsü salgının ilişkin önlem alınmaya devam edilirken İzmir’in Ödemiş ilçesinde de patates fiyatlarında yüzde 100 zamlanma yaşanarak 5 liraya çıktı.

BAZI ÜRÜNLERİN FİYATLARI ARTTI
Türkiye korona virüs ile ilgili mücadeleye tüm hızıyla devam ederken, bazı vatandaşlar evde kalınması çağrılarına olumlu yanıt verdi. Market ve pazarlarda alışveriş yoğunluğunun yaşanmasının ardından ise bazı ürünlerin fiyatı arttı. O ürünlerin başında ise patates geldi. Üretimin en yoğun olduğu Ödemiş ilçesinde ise fiyatlar yüzde 100 zamlandı. Kilogram fiyatı 2,5 lira olan patatesin fiyatı 5 liraya çıktı.

“YÜZDE YÜZ ZAMLANDI”
Satıcı Şükrü Korkmaz, geçtiğimiz haftalarda 2,5 liradan satılan patatesin bu hafta yüzde yüz zamlandığını söyledi. Korkmaz, kendisinin alım-satım yaptığını belirterek, “Patates, şu an Ödemiş’in tarlalarında kalmadı. Yeni ürün yaz patatesi ekimleri devam ediyor. Patatesin, tarlada kaldıysa bile 4 liradan işlem gördüğünü öğrendik. Şu an patates, depolarda ve büyük hal işletmecilerinin elinde var. Bize kaç liradan verirlerse biz de üstüne kar koyup satmak durumundayız” dedi.

Korkmaz, “Küçük üretici, hasat yapar yapmaz ürününü elinden çıkarır. Biz de geçen haftaya kadar 2-3 liradan satış yaptık; ama bu hafta patates bulmakta zorlandık. Büyük çaplı üreticiler üreticilerle halci ve depocular, satın aldıkları patatesi depolara atıp fiyatları kendileri belirliyor” şeklinde konuştu.