Aydın Haberleriİzmir HaberleriMuğla Haberleri

İzmir, Muğla ve Aydın dikkat! Profesörden tsunami uyarısı

Türkiye koronavirüs ile mücadeleden sonra şimdi de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir'in tsunami uyarısı ile ayaklandı. İzmir, Muğla ve Aydın'ınında olduğu 7 kentimizi işaret eden Sözbilir, ''Olası bir mega depremde, kıyılarımızda yeniden tsunami görülebilir.'' ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadeesinden sonra şimdi de içinde İzmir, Aydın ve Muğla’nın olduğu 7 kente Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir tarafından tsunami uyarıları yapıldı.

“TSUNAMİ YENİDEN GÖRÜLEBİLİR”
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Yunanistan’ın Girit Adası’ndaki 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından meydana gelen mini tsunamiyi değerlendirdi. Sözbilir, korona ile mücadele ettiğimiz bugünlerde tsunami tehlikesine dikkat çekerek, “Geçmiş yıllarda baktığımızda kıyılarımızda tsunami olduğunu biliyoruz. Olası bir mega depremde kıyılarımızda tsunami yeniden görülebilir” ifadelerini kullandı. Söz konusu tehlikede etkilenecek 7 il ise, Sözibilir’e göre Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir olacak.

İZMİR, AYDIN VE MUĞLA DİKKAT!

Yunanistan’ın Girit kıyılarında, en büyüğü 6.4 olmak üzere meydana gelen depremlerin ardından adada mini bir tsunami gerçekleştiği açıklanırken, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 7.0 büyüklüğünü aşan depremlerde oluşacak olan tsunaminin, Türkiye kıyılarında da hissedileceğini söyledi. Sözbilir, “Bölgede, geçmişte 8.0 büyüklüğünü geçen mega depremlerin tsunami yarattığını biliyoruz. Belki depremler Türkiye’nin dışında ancak tsunami bizi de etkileyecektir. 6.4 büyüklüğündeki bir deprem bizim kıyılarımızda tsunamiye neden olmasa bile 7.0’yi aşmaya başladığında tsunami tehlikesi olacaktır. 8.0’i geçen olası bir depremde, bizim Akdeniz ve Ege kıyılarının yani Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’e kadar olan kesimleri tsunamiden etkilenebilir.” dedi.

“TOPLANMA ALANLARI CAN KAYBINI EN AZ SEVİYEYE İNDİRECEKTİR”

Geçmiş yıllarda Türkiye kıyılarında da tsunaminin gerçekleştiğinin altını çizen Sözbilir, “Tarihsel kayıtlara baktığımızda güney ve batı kıyılarımız ile Marmara Denizi’nde 7.0 şiddetini geçen depremlerde tsunami olduğunu görüyoruz. Daha önce kıyılarımızda tsunami olması, 8.0 büyüklüğüne yakın bir depremde bu kıyılarda yeniden tsunami olacağını bize gösteriyor. Tsunami etkisinden kurtulmak için modellemeler yapılıyor. Sanal ortamda oluşturulan depremlerle olası bir tsunaminin vereceği zarar ve denizin gideceği mesafe ölçülebiliyor. İnsanlar sahildeyken tsunami alarmı verildiğinde oluşturulan toplanma alanları, can kaybını en az seviyeye indirecektir. Riskli olan bölgelerimizde de bu tarz toplanma alanları yapılmasında fayda var” ifadelerini kullandı.

“YIKICI DEPREMLE KARŞILAŞABİLİRİZ”

Türkiye’nin deprem bölgesi olması nedeniyle özellikle sokağa kısıtlaması olan günler için çalışmalar yapılması gerektiğine vurgu yapan Sözbilir, “Koronavirüs döneminde dışarıya çıkmamaya gayret ediyoruz ve hafta sonları da sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanıyor. Ancak deprem olursa dışarı çıkmamız gerekiyor. Burada birbirinden oldukça zıt bir durum var. Deprem olduğunda ne yapacağımızın cevabını bilmiyoruz. O konuda çalışma yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın bünyesindeki Bilim Kurulu’nun bu konuda da çalışma yapmasının doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü deprem ülkesiyiz ve her an yıkıcı bir depremle karşılaşabiliriz. Evin içindeyken neler yapılması gerektiğiyle ilgili vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Bunlara bakmadan geçme!

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR