İzmir Haberleri

İzmir Müftülüğü’nden camilerdeki müzik yayını ile ilgili flaş açıklama! Son verildi

İzmir Müftülüğü camilerde yayınlanan müzik skandalı ilgili flaş açıklamada bulundu. Müftülükten alınan bilgilere göre incelemeler devam ederken İzmir'deki merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süre son verildiği aktarıldı.

İzmir Müftülüğü dün camilerde yayınlanan Çav Bella marşından sonra bugünde bazı ilçelerde Selda Bağcan’ın şarkısının yayınlanmasının ardından Müftülükten flaş açıklama geldi.

İZMİR MÜFTÜLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

“20 Mayıs çarşamba günü ilimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından konu adli mercilere intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir.”

İzmir’deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün müzik yayını yapılmış, Müftülükten yapılan açıklamada, yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Olayla ilgili eylemi övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunanlar hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Banu Ö. gözaltına alınmıştı.