İzmir Haberleri

İzmir Milletvekili Atilla Sertel'den Tunç Soyer'e flaş teklif: Basmane çukuru Milli Park olsun!

Folkart Yapı’nın Basmane Çukuru projesinden vazgeçtiğini TMSF’ye bildirmesinin ardından CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’den Basmane Çukuru için öneri geldi.

SERTEL’DEN FLAŞ ÖNERİ! MİLLİ PARK OLSUN

Basmane Çukuru‘na gökdelen projesi olan Folkart Yapı projeden vazgeçti. MSF’ye projeden çekildiğini bildiren Folkart Yapı ile tekrar gündeme gelen Basmane Çukuru’na CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’den ‘Milli Park’ önerisi geldi. 

CHP’li Sertel Sosyal medyadan yaptığı açıklamada Folkart’ın projeden çekilmesini şans olarak değerlendirerek TMSF ile masaya oturmasını ve İzmirlilerin kullanacağı bir ‘Milli Park’ yapılması gerektiğin söyledi.

O BÖLGE FUARIN BİR PARÇASIDIR

Basmane Çukuru için hukuki olarak inşaat izninin olmadığını savunan Sertel yaptığı açıkmada, “ Folkart’ın Basmane’de yüksek bina yapmaktan vazgeçmesi İzmir için bir şanstır.“Basmane Çukuru” olarak tanımlanan 40 bin metrekare alan Fuar’ın parçasıdır. Sit alanı olan bu alanda hukuk inşaat izni vermemektedir. Bu alan İle ilgili öneriler açıktır.40 bin metrekare alan milli park ilan edilmeli, 400 bin metrekare olan Fuar alanı 440 bin metrekareye çıkarılmalıdır. 9 Eylül alanı İzmir’e yakışır bir hale getirilmeli, trafik bu bölgede yer altına alınmalı, insanlarımızın soluk alacağı alan büyütülmelidir” ifadelerini kullandı. 

SERTEL’DEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DAVET

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde tarihi Havagazı Fabrikası’nı örnek gösteren Sertel, İzmir Büyükşehir Belediyesini TMSF ile görüşmeye devet etti. 

İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir Elektrik Fabrikası’nı satın aldığını hatırlatan Sertel, “İzmir Büyükşehir Belediyesi TMSF ile masaya oturmalı ve İzmir halkının alanını milli park yapmak İçin kolları sıvamalıdır.Unutulmamalı ki, rant ve kazanç her şey değildir. İzmir, yüksek binalar ile İstanbul’a çevrilirken kentimizde ki yeşil alanları hep birlikte korumalıyız.İzmir’de Havagazı Fabrikası Aziz Kocaoğlu sayesinde kalıcı bir soluk alacak alan olarak korunmuştur.Tunç Soyer, göreve geldiği gibi İzmir Elektrik Fabrikası’nı satın alarak bu bölgeyi toplumun yararına sunacaktır. Şimdi sıra Fuar’dan koparılan alanın İzmir’e iadesidir” dedi. 

Bir cevap yazın