İzmir Haberleri

İzmir Metro ulaşımında yolcu rekoru kırıldı

İzmir Metro’su yolcu taşıma rekoru kırdı. Kentte vatandaşların en çok tercih ettiği ulaşım aracı olan metro, bugüne kadar 1 milyarın üstünde yolcuya ev sahipliği yaptı.

19. YILINI GERİDE BIRAKTI, 1 MİLYAR İNSAN TAŞIDI

İzmir’de raylı sistemle çağdaş toplu taşıma dönemini başlatan İzmir Metrosu, hizmete girdiği 22 Mayıs 2000 tarihinden bu yana 1 milyarın üzerinde yolcu taşıdı. 19. hizmet yılını geriden bırakan İzmir Metrosu, raylar üzerinde 35 milyon kilometre yol yaptı.

TOPLAM 35 MİLYON KM MESAFE KATETTİ

19 yıl önce hizmete giren İzmir Metrosu, sağladığı hız ve konforla kent içi ulaşım ağının vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Bu süre içinde 1 milyar 37 milyon yolcu taşıyan İzmir Metrosu, kat ettiği mesafelerle de dikkat çekiyor. İlk günden bu yana 35 milyon kilometre yol yapan metro, dünyanın etrafını 873 kez dolaşmış oldu.

METRO BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

19 yıl önce, 10 istasyon ve 11,5 kilometre hat uzunluğuyla hizmete başlayan İzmir Metrosu, bugün işletimini yaptığı metro ve tramvay hatlarında toplam 41 kilometrede, 55 istasyon ve durakta hizmet veriyor. 2000 yılında 45 araç ile başlayan işletme, yeni metro ve tramvay araçlarının dahil edilmesiyle 220 araçlık dev bir filoya sahip oldu. İzmir Metrosu günde 350 binin üzerinde yolcu taşıyor. Aynı işletme bünyesindeki Karşıyaka Tramvayı’nın taşıdığı 41 bin ve Konak Tramvayı’nın taşıdığı 92 bin yolcuyla birlikte her gün 483 bin yolcunun ulaşımı sağlanıyor. Günümüzde İzmir Metrosu ve İzmir Tramvayı, kent içi toplu ulaşımın yüzde 23’ünü karşılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı