Ege Haberleriİzmir Haberleri

İzmir merkezli ‘saadet zinciri’ operasyonu: 5 tutuklama

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturma dahilinde, İzmir merkezli 21 şehirde 89 şüpheli hakkında ‘saadet zinciri’ kurarak, çok sayıda kişiyi dolandırdıkları gerekçesiyle gözaltı kararı verildi.

Polis ekipleri tarafından 17 Kasım sabahı şüphelilere dair başlatılan operasyonlarda, 83 kişi gözaltına alındı.

Çeşitli unvanlarla üyelik paketleri satışı yaptılar

Şüphelilerin, hiyerarşik yapı oluşturarak, örgüt disiplini ve dayanışması içinde hareket ettikleri, mağdurlara ise sosyal medya, dergi ve toplantılar aracılığıyla ulaştıkları, kurmuş oldukları şirketler üzerinden çeşitli unvanlarla üyelik paketleri sattıkları, elde ettikleri gelirleri başka kişilere ve alanlara aktararak akladıkları kaydedildi.
Yapılmış olan çalışmalarda şimdiye kadar 3 bin 200 kişinin mağdur edildiği tespit ederken, dolandırıcıların elde ettiği haksız kazanç miktarının da yaklaşık 60 milyon TL olduğu belirlendi.

6 şirket kurarak lüks araçlarla gezdiler

Şüphelilerin bununla beraber ‘Fons Şirketler Grubu’ ismiyle çeşitli sektörlerde faaliyetlerini sürdüren 6 şirket kurdukları; İzmir, İstanbul, Antalya gibi şehirlerdeki rezidanslardan kiralamış oldukları dairelerde şubeler açtıkları ve vatandaşı etkilemek için lüks araçlara bindikleri de belirlendi.

İzmir Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgusu tamamlanan 67 şüpheli, ifadelerinin sonrasında serbest bırakılırken, 16 şüpheli ise adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 5’i hakimlikçe tutuklandı, 1’ine ‘konutunu terk etmeme’, 10’una ise ‘karakola düzenli imza verme’ adli kontrol şartı getirildi.