İzmir Haberleri

İzmir Menemen'de yeni ÇED süreci başladı

İzmir’in Menemen ilçesinde yerel seçim öncesinde alınan ÇED onayı nedeniyle tepkilere neden olan taş ocağı ve kırma eleme tesisi iptal edilirken aynı bölgede başka bir tesis için düğmeye basıldı. Bölge halkının tepkisine neden olan taş ocağı izni için yapılan eylemlere milletvekilleri ve belediye başkanları da destek vermişti. 

İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapan Menemen merkezli  R.G. İzmir Hazır Beton Turz. Teks. İnş. Nak. Gıda San. Tic. Ltd. Şti. Adakaya Tepe Mevkii mevkiindeki 99,50 hektarlık devasa a alana sahip 85817 Ruhsat Numaralı II-A. Grubu maden sahasında; toplam 20,96 hektarlık alanda izin istedi.

İzmir Valiliği, dosyanın incelendiğini duyururken resmi ÇED sürecinin de başladığını belirtti. Buna göre, ROGE (R.G) İzmir Beton Şirketi Yamanlar Dağı’nın zirvesinde Karagöl’e yakın aynı alanda yıllık 1 milyon ton kapasiteli Kalker Ocağı ve 390 bin ton kapasiteli Kırma-Eleme Tesisi (KET) işletecek. Yeni yolların açılacağı ve bitki örtüsünün kazınacağı bölgede delme/patlatma ile üretim gerçekleştirilecek. Tek bir patlatmada 14 bin 115 ton malzeme yerinden sökülecek. Dinamitle patlatmanın uygulanacağı sahada çıkan malzemenin 610 bin tonu doğrudan satılacak. Geriye bölümler için kırma eleme tesisi bölgede kurulacak.

Ticaret sicil kayıtlarına göre Menemen’de faaliyet gösteren Roge İnşaat’ın resmi evraklara göre iki ortağı bulunuyor. İhsan Karasu ve Doğan Karasu şirkette ortak görünüyor. İki isim aynı zamanda Menemen’de müteahhitlik ve yapı işleriyle ilgileniyor. 

Bir yanıt yazın