İzmir Haberleri

İzmir Menderes'te çalışanları ilgilendiren emsal emeklilik kararı

İzmir’in Menderes ilçesindeki bir tatil köyünde 17 yıl sigortasız olarak çalıştırılan iki mevsimlik işçi, geçmişe dönük çalışma günlerinin SGK’ye bildirilmesine ilişkin yerel mahkemenin verdiği kararın Yargıtay tarafından onanmasıyla emekliliğe hak kazandı.

ASUMAN BAYRAK HAKKINI ARADI SONUCA ULAŞTI

Eşinin görev yaptığı Gümüldür’deki tatil köyünde lojmanda kalan Asuman  Bayraktar, aynı iş yerinde 1995 ile 2011 yılları arasında yaz sezonlarında kat  görevlisi ve kat şefi olarak çalıştı.

SİGORTASIZ ÇALIŞTIĞI GÜNLERİ SGK’YA BİLDİRDİ

Eşinin emekli olmasının ardından işten ayrılan Bayraktar, 2015’in  Eylül ayında avukatı aracılığıyla iş mahkemesine başvurarak 17 yıl boyunca  sigortasız çalıştırıldığını, çalıştığı günlerin SGK’ye bildirilmediğini iddia  ederek, bu günlerin tespit edilmesi için talepte bulundu.

Bayraktar’ın avukatı Ahmet Çam, mahkemeye ilettiği dilekçede  müvekkilinin her yılın 15 Mart ile 30 Ekim arasındaki dönemde asgari ücret  karşılığında hafta sonları ve bayramlarda da çalıştırıldığını, tek gün dahi SGK  kaydı yapılmadığını öne sürdü.

Müvekkilinin farklı iş yerlerindeki çalışmalarının SGK’ye  bildirilmesine rağmen bunun emekli olmasına yetmediğini bildiren Çam, bu nedenle  Bayraktar’ın çalışma süresinin tespiti açısından dava açılması zorunluluğunun  olduğunu savundu.

DAVANIN KABULÜNE KADAR VERİLDİ

İzmir 14. İş Mahkemesi, bilirkişi raporu ve tanık ifadelerini  değerlendirerek Bayraktar’ın 15 Mart 1995 ila 20 Ekim 2011 tarihleri arasında  sezon dönemlerinde 3 bin 825 gün çalıştığı, bu çalışmanın SGK’ya bildirilmediği  tespit edildiğinden davanın kabulüne karar verdi.

SGK avukatı, “Kamu düzenine ilişkin davanın niteliğine uygun inceleme  ve araştırma yapılmadığı” gerekçesiyle İzmir Bölge Adliye Mahkemesine (İstinaf)  başvurarak İzmir 14. İş Mahkemesinin verdiği kararın kaldırılarak davanın reddine  karar verilmesini talep etti.

OY BİRLİĞİYLE HÜKÜM ONANDI

 İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi, SGK avukatının  talebini reddederek, yerel mahkemenin verdiği kararı yerinde buldu. Yargıtay 21.  Hukuk Dairesi de istinaf mahkemesinin kararını usul ve kanuna uygun bularak, oy  birliğiyle hükmün onanmasına kararlaştırdı.

Yerel mahkemenin verdiği kararın kesinleşmesinin ardından işçinin  sigortasız çalıştırıldığı günlerin SGK’ye bildirilmesiyle emekliliğe hak kazanan  Bayraktar’a maaş da bağlandı.

Aynı işyerinde 17 yıl boyunca sigortasız çalıştırılan Nejla Bilgin de  benzer süreçlerden geçerek emekli edilirken farklı tarihlerde sigortasız  çalıştırılan 3 işçinin de mahkeme sürecinin devam ettiği belirtildi.

EMEKLİĞİN HAYALİ BİLE KURULAMIYORDU

Bayraktar ve Bilgin’in avukatı Çam, Ege Bölgesi’nde özellikle tarım ve  turizm sektöründe mevsimlik işçi çalıştırma yönteminin yaygın olduğunu,  sigortasız çalıştırılan işçilerin bu haklarını almak için hukuki mücadele  vermeleri gerektiğini söyledi.

Yargılamaların ardından birçok insanın emekli olmaya hak kazandığına  işaret eden Çam, mevsimlik işçilerin çalıştığı günlerin, işveren tarafından  SGK’ye bildirilmesinin şart olduğunu ancak bunun ihmal edilebildiğini dile  getirdi.

Çam, 2015’ten itibaren açtıkları hizmet tespit davalarında tatmin  edici kararlar aldıklarını anlatarak, “Emekli olma koşulları kendilerinde  olmadığı için emekli olma hayalini bile kuramayan veya emekli olmayı düşünemeyen  müvekkillerimizden ikisi, davaların Yargıtay tarafından onanması neticesinde  emekli oldu ve emekli maaşlarını alıyor. Bu bizim için sevindirici bir olay.”  ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın