İzmir Haberleri

İzmir Medifema, Dünya Prematüre Gününü Bebeklerle Kutlayacak

17 Kasım Dünya Prematüre Günü olarak kutlanmakta. Bu hususta prematüre bebeklerin beslenmesi ve bakımı konusunda insanları bilgilendirmek amacıyla 18 Kasım Pazartesi günü etkinlik düzenleyecek olan Medifama Hastanesi, dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Özel Medifama Hastanesi gerçekleştirilecek olan etkinlikte, yenidoğan bölümünde görev yapan doktorlar, sağlık personelleri, hastanede prematüre doğmuş çocuklar ve aileleri ile bir araya gelecek.

Prematüre Doğum Nedir?

Doğumda tam tersi senaryolar da oluyor mu? Evet! Prematürenin doğumu. Anne karnındaki gelişim sürecini bebeğe veya anneye bağlı nedenlerle tamamlayamayan miniciklerin dünyaya gelişi… Doğduklarında çok küçükler, çoğu bir kilo bile değil. Akciğerleri o kadar küçük ki çok özel solunun makineleriyle bizim aldığımız bir nefesin yüzde biri kadar havayla solutuluyorlar. Dolaşım sistemleri o kadar zayıf ki tansiyonları bile alınamıyor. Bağışıklık düzenleri o kadar gelişmemiş ki yetişkinlerin hastalanamayacağı mikropları kolaylıkla kapıveriyorlar. Beyin damarları o kadar hassas ki beyin kanaması geçirebiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı