İzmir Haberleri

İzmir Konak'taki Agora Gören Yeri ziyaretçi akınına uğrayacak

İzmir’in gözde tarihi noktalarından Agora ziyarete doyacak. Konak ilçesinde bulunan bölge İzmir – Selanik seferlerinin başlamasıyla birlikte hareket kazanacak. 

KENTİN YENİ CAZİBE NOKTASI AGORA OLACAK

İzmir’in Konak ilçesinde çalışmaların sürdüğü Agora Ören Yeri, Selanik – İzmir seferlerinin başlamasıyla yeni cazibe merkezi olacak.

BATUR ÇALIŞMALARI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Agora kazı alanı, turizmin yeni merkezi olacak. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak için en değerli tarihi eser olan Agora’ya giderek çalışmaları yakından takip etti. 

YAKIN COĞRAFYA İÇİN KİLİT ÖNEME SAHİP

Dünyanın en zengin Yunanca duvar yazısının bulunduğu Agora’da, eserlerin Milattan Sonra 2. yüzyıl ile 4. yüzyıl arasında yapıldığı düşünülüyor.  Agora Kazıları Başkanı Akın Ersoy, yaptığı açıklamada Agora’yı yılın ilk 6 ayında 40 bine yakın turistin ziyaret ettiğini ifade ederek bu bölgenin yakın coğrafya için büyük önem taşıdığını söyledi. 

AVRUPA’DAN TURİST BEKLENİYOR

Başkan Abdül Batur ise amaçlarının Agora’yı daha fazla turist çekecek hale getirmek olduğunu belirtti. Geçtiğimiz günlerde Selanik – İzmir seferlerinin yapılmasıyla ilgili görüşmelerde bulunduklarını hatırlatan Batur, seferlerin başlamasıyla birlikte Konak’ın 2 günde 1 gemi ağırlayacağını söyledi. Seferlerin başlamasıyla sadece Yunan turistlerin değil, diğer Avrupa ülkelerinden vatandaşların da İzmir’i görmeye geleceğini ifade eden Batur, böyle bir tarihi değere sahip olduklarından dolayı mutlu olduğunu belirtti. 

PEKİ KONAK AGORA’YA NASIL GİDİLİR? 

Konak ilçe sınırları içinde bulunan Agora, Namazgah semtindedir. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na çok yakındır. Milattan Önce 4. yüzyılda kurulmuştur. Agora’da henüz tüm eserler çıkarılmamış, kazı çalışmaları devam etmektedir. Konak Agora Ören Yeri’nin konumu itibarıyla ulaşımı kolaydır. İzmir’in herhangi bir bölgesinden metroya ulaşıp, metroda Çankaya durağında inebilir ve 10 dakikalık bir yürüyüş sonrasında Agora’ya ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın