Gündemİzmir HaberleriManşet

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde isme özel öğretim üyesi kadrosu açıldı!

Sayıştay Başkanlığı'nın hazırladığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi denetim raporunda, isme özel öğretim üyesi kadrosu açıldığı ortaya çıktı.

Sayıştay Başkanlığı’nın hazırladığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi denetim raporunda isme özel öğretim üyesi ilanlarına dikkat çekilerek, Anayasa’ya aykırı işlem yapıldığı vurgulandı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, 2019 yılı içerisinde öğretim üyesi alımı amacıyla çeşitli tarihlerde ilanlar verdi.

Atama yapılacak kadrolara ilişkin olarak 2547 sayılı Kanun’un ilgili maddeleri uyarınca bazı ek kriterler getirildi ve boş bulunan kadrolar için öğretim üyesi atamaları gerçekleştirildi.

Sözcü gazetesinin haberine göre Sayıştay denetçileri raporunda getirilen ek kriterlerle objektif ve denetlenebilirlik ilkelerine riayet edilmediğini belirterek, “İlanların büyük çoğunluğunda spesifik ve belli bir kişiyi çağrıştıran şartlar istenmiştir. Bunun sonucunda da, alım yapılacak toplam 195 kadronun tamamı için sadece birer kişi başvuru yapabilmiş ve aynı kişiler kadrolara alınmıştır” değerlendirmesini paylaştı.

Üniversite’nin çıkmış olduğu ilanlarda belirlediği ek koşulların kişiyi tanımlamaya yönelik olarak akademik rekabeti engelleyecek nitelikte olduğunu belirten Sayıştay denetçileri, “Anayasa’nın eşitlik ilkesine ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na aykırılık teşkil ettiği ve Üniversite’nin Kanunlarla belirlenen amaçlarına ulaşması açısından risk oluşturduğu değerlendirilmektedir” görüşünü rapora yazdı.