İzmir Haberleri

İzmir Karagöl'de taş kırma tesisi çalışmaları devam ediyor!

İzmir‘in dopal güzelliklerden olan Karagöl Tabiat Parkı içinde bulunan göle bin 500 metre uzaklığındaki bölgeye kurulması düşünülen taş kırma ve eleme tesisi için çalışmalar sürüyor. Karagöl ve Yamanlar ormanlık bölgesinde taş ocağı açma girişimleri, emsal mahkeme ve Danıştay kararına rağmen devam ediyor. En son girişimde bulunan R.G inşaat şirketine Valilik tarafından verilen ÇED gerekli değildir kararı yine mahkeme tarafından durdurulmuştu. Bunun üzerine şirket yeni bir ÇED dosyası hazırladı. ÇED gereklidir kararı gereği bölge halkını bilgilendirme toplantısı yapıldı. Şirket yetklisi bir jeoloji mühendisi, patlatmayla elde edecekleri taşları kapalı bir ortamda kırarak taş ve kum elde edeceklerini, bölgede yaşayan canlılara patlatmadan önce haber vereceklerini iddia etti. 85 yıl işletme izni isteyen şirket, yıllık bir milyon ton malzeme işleyecek.

Menemen’in Ayvacık Köyü’nde gerçekleşen ÇED bilgilendirme toplantısına katılan bölge halkı ve Menemen Çevre Platformu avukaltları ve üyeleri Çevre Bakanlığı ve Valilik görevlilerinden oluşan heyete, taş ocaklarının neden açılmaması gerektiğini örneklerle anlattı. Heyete verilen halkın imzalarından oluşan dilekçede şu ifadelere yer verildi, “Proje alanında Öztüre A,Ş ( kırma eleme tesisi olmaksızın ) aynı amaçla 2005 yılında girişimde bulunmuştu.

TARIMA VE İÇME SULARINA ZARAR VERİR

Toplantıda söz alan köylüler ve çevre gönülülleri, bölgede açılacak herhangi bir taş ocağının ormanlar başta olmak üzere içme sularına, Değirmendere Barajına, bölgede bulunan yaklaşık 10 bin arı kovanına, canlılara ve insan sağlığına zarar vereceğini dile getirdi. 

Toplantıya katılan Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, Karagöl’e açılacak bir taş ocağının içme sularına ve tarıma zarar vereceğini ifade etti. 

Taş ocaklarına karşı halkla birlikte karşı duran Menemen Çevre Platformu avukatlarından Diler Bosut Güven, bilirkişi raporlarında bölgede açılacak bir taş ocağının yıkıcı etkilerinin açıkca belirtilmesi ve mahkemenin gerekçeli kararlarına rağmen girişimlerin devam ettiğini dile getirdi. Güven, hukuki mücadeleyi bırakmayacaklarına dikkat çekti.

Bir cevap yazın