Gündemİzmir Haberleri

İzmir Kalkınma Ajansı’nın 2020-2022 Dönemi Çalışma Programı Açıklandı

İzmir Kalkınma Ajansı’nın Çalışma Programı tanıtım toplantısında “Yeşil büyüme” ve “Mavi büyüme” yaklaşımlarına değinildi

İzmir Kalkınma Ajansı’nın “2020-2022 Dönemi Çalışma Programı” tanıtım toplantısında, Yeni Dönem Çalışma Programı; sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefi çerçevesinde “Yeşil büyüme” ve “Mavi büyüme” konuları konuşuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), basın toplantısıyla yeni dönem çalışma programını paylaştı.

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz 2020-2022 Dönemi Çalışma Programı’nı Anlattı

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz programla ilgili şöyle dedi: “2020-2022 yılları arasında üç yıllık dönemde “Yeşil büyüme” ve “Mavi büyüme” odağında yürütülecek çalışmalara yoğunlaştık. Sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefine ilerlerken yenilik ve girişimcilik konusundaki çalışmaları da her iki ekseni besleyecek biçimde konumlandıracağız. ”2019 yılında yapılan çalışmaların bir tür mutfak çalışması olduğunu söyleyen Yavuz sözlerine şöyle devam etti: “Ajansın paydaşlarla iş birliğini artırmak ve saha tecrübesini ajans uygulamalarını yansıtmak amacıyla dört alt bölge çalışma grubu kurulacak. Her bir çalışma grubunun sorumlu olduğu bölgelerde veri toplama, araştırma, analiz, çalıştay ve paydaşlarla görüşme gibi tüm yıla yayılan yoğun bir çalışma yürütülüyor. Çalışmalar İzmir’in çevresel baskı altında olduğuna gösteriyor. 2020-2022 dönemi çalışma programının da bu tespitten hareket edilerek sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefini hayata geçirmek üzere “Yeşil Büyüme” ve “Mavi Büyüme” yaklaşımları üzerine inşa ediyoruz”.

izka 2020-2022 çalışma programı

Mavi ve Yeşil Büyüme Yaklaşımları

Toplantıda, Mavi Büyüme Yaklaşımı kapsamında İzmir Bölgesi limanları odağında, bölgenin kıyı ekonomisi potansiyelinin tüm boyutlarıyla harekete geçirilmesinin amaçlandığı konuşuldu. Bu eksenin kreatif endüstrilerde atılım yapılması, Kadim Üretim Havzalarında yüksek katma değerli üretim gerçekleştirilmesiyle kırsal ekonominin güçlendirilmesi konuşuldu. Ayrıca turizmin daha sürdürülebilir ve bölge ekonomisi için daha fazla katkı sunacak şekilde geliştirilmesi hedeflerine katkıda bulunulmasının amaçlandığı belirtildi.

Bölgesel Sürdürülebilir Üretim Merkezi kurulacak

Yeşil Büyüme Yaklaşımı kapsamında, sanayi ve tarım sektörlerinde temiz üretim teknolojilerinin yaygınlaştırılması ana hedefiyle çalışmalar gerçekleştirileceği paylaşıldı. Bu amaçla kurulacak Bölgesel Sürdürülebilir Üretim Merkezinin bölge kaynaklarının çevreye duyarlı şekilde kullanılabilmesi için gereken destek ve bilgi birikimini, üreticilere ve sanayicilere aktarılması hedeflendiği anlatıldı. Rüzgar enerjisi ve rüzgar santrali parça ve aksamlarının üretiminde İzmir’in yakalamış olduğu başarı ve ivmeyi güçlendirecek şekilde yeni dönemde yurt içi ve yurt dışı bağlantıların geliştirileceği bilgisi de verildi. Ayrıca İzmir’in yenilenebilir enerji alanında konumunu daha da güçlendirecek araştırma, tanıtım ve yatırım çalışmaların artarak sürdürüleceği ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı