Ekonomiİzmir Haberleri

İzmir İş Günleri açılış oturumu, Bakan Pekcan’ın katılımıyla başladı!

2015 yılından bu yana İEF ile birlikte gerçekleştirilen Uluslararası İzmir İş Günleri bugün başladı.

Pandemi önlemleri nedeniyle online yapılan Uluslararası İzmir İş Günleri, altıncı kez büyük bir ticari buluşmanın ev sahibi oldu. 2015 yılında T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde başlayan, 2018’den itibaren T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde düzenlenen İş Günleri Toplantıları’nda bu yıl farklı ülkelerden sektör temsilcileri online olarak görüşmeler yaptı.

Tekstil, tarım, gıda, deniz taşımacılığı ve e-ticaret gibi sektörlerden temsilciler arasında ve bakanlıklar seviyesinde yapılan görüşmelerde, pandemi sonrası ticaret gündeme geldi. İş Günleri Toplantıları’nın açılışı, Akdeniz’de Lojistik ve Ticaret: Pandemi Sonrası Koşulların Değerlendirilmesi konulu açılış oturumuyla başladı.  T. C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fas Sanayi, Ticaret, Yeşil ve Dijital Ekonomi Bakanı Moulay Hafid Elalamy, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Manlio Di Stefano ve davet edilen Akdeniz ülkelerinin konukları konuşmacı olarak açılışta yer aldı.

Video konferans yöntemiyle etkinliğe katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, açılış oturumunda önemli açıklamalarda bulundu. Ruhsar Pekcan Türkiye’nin Akdeniz Havzası’ndaki ticaret yoğunluğunun istenen seviyede olduğunu söylediği konuşmasında, “Türkiye olarak bugüne kadar sağlanan ticari olanakların genişletilmesi için her türlü yapıcı katkıyı sağlamaya hazırız” dedi. Özellikle pandemi sonrası yaşanan sıkıntılar doğrultusunda Akdeniz Havzası’ndaki ticari entegrasyonun geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Pekcan; “Pandeminin küresel mahiyet kazanmasıyla ülkeler sınırlarını kapattı ve yük taşımacılığında kısıtlamaya gidildi. Bu bağlamda deniz yolu taşımacılığı küresel ticaretteki önemini korudu. Akdeniz bölgesindeki limaların büyük bölümü kargo operasyonlarına devam etti. Türkiye bu dönemde dış ticarete önem verdi ve gelebilecek sonuçlara daha hazırlıklı olmak için alternatif çözümlere odaklandı dedi. Lojistiğin dijitalleştirilmesi gerektiğini ifade eden Pekcan; “Liman ve sınır kapılarında kağıtsız işlemlerin yaygınlaştırılmasına öncelik vermeliyiz” diye konuştu. Pekcan gerekli ticaret akışını sürdürmek için Türkiye’nin bir süredir dijital ticarette önemli bir tecrübeye sahip olduğunu belirterek, sonraki süreçte Akdeniz’de yapılacak değerlendirmelerle bu bölgenin stratejik önemini arttırmayı planladıklarını söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler