İzmir Haberleri

İzmir'in tarihi gün yüzüne çıkıyor! Buca Kent Konseyi toplandı

Buca Kent Konseyi, kentin tarihi birikimini gün yüzüne çıkarmak için “Buca’nın Kültür Turizmi Olanakları” adlı panel gerçekleştirdi. Panelde kentin tarihi ve kültürel kimliği anlatılırken, kültür turizmi için planlama önerileri aktarıldı.

İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Buca’nın tarihi ve kültürel birikimini Buca Kent Konseyi, panelde masaya yatırdı.

Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde (BBKSM) gerçekleştirilen “Buca’nın Kültür Turizmi Olanakları” adlı Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hümeyra Birol, Turizm ve Otel Yönetimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürhan Aktaş, Gazeteci Yazar Tayfur Göçmenoğlu ve Gazeteci Yazar Cem Unutmuş’un konuşmacı olduğu panel, Buca Kent Konseyi Başkanı Mürüvet Suatoğlu Balcılar moderatörlüğünde gerçekleşti.

En önemli kültür merkezlerinden biri
Bizans İmparatorluğu’ndan Osmanlı İmparatorluğu’na, Antik Çağ’dan yakın tarihe, Levanten kültüründen köy enstitülerine kadar A’dan Z’ye Buca’nın tarihi ve kültürel birikiminin masaya yatırıldığı panelde konuşmacılar, Buca’nın İzmir’in kent merkezinde yer alan en önemli kültürel merkezlerinden biri olduğunu ifade etti.

Toplantıda Buca’nın mimari dokusunun doğru bir şekilde pazarlanarak turizme nasıl katkı yapacağı tartışıldı. Turizmin en büyük malzemesi olan cazibeyi en doğru şekilde gerçekleştirilebilmesi için fikir alışverişi gerçekleştirildi. Kültürel değerleri ve tarihi dokuyu koruyarak, doğru ve planlı bir tanıtım çalışmasıyla Buca’nın bir kültür turizm merkezi olma fikri tartışıldı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın