Gündem

İzmir Hobi Bahçeleri Yeniden Gündemde – Özel Haber

İzmir’in Menderes ilçesindeki verimli araziler üzerine kurulan hobi bahçelerinin amacının dışına çıkılarak tel örgülerle kapatıldığı, bu durumun ise çiftçiler tarafından tepki görmesiyle birlikte hobi bahçesi sahiplerine para cezası uygulanmaya başlandı.

“KOOPERATİF HİSSELERİ”
Ziraat Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Tevfik Türk
, “Çalışmanın yasal dayanağı yok. Bu alanları satın alanlar, bu parsellere sahip olamıyor, tapusunu alamıyor; sadece kooperatif hisselerine sahip oluyor” ifadelerini kullanarak “hobi bahçesi” adı altında tarım arazilerinin satıldığını belirtti.

“METREKARE BAŞINA 6 LİRA 70 KURUŞ CEZA”
“Kanun gereği tarım arazileri üzerine kurulan hobi bahçelerine metrekare başına 6 lira 70 kuruş para cezası kesildi. Yani 100 dönümlük hobi bahçesi bu karara göre 670 bin lira ödeyecek. Mülk sahipleri buraları eski haline getirecek. Eğer 3 ay içinde bu bölgeler eskiden olduğu gibi tarımsal faaliyetin yapıldığı şekle dönüştürülmezse yetkili kurumlar yapıları yıkacak. Yapılan tüm masraflar da mülk sahiplerine rücu edilecek” dedi.

Tevfik Türk ayrıca, “Ciddi anlamda tarımsal potansiyel olan bir bölge. Bu hobi bahçeleri ile tarımsal potansiyel düşürülmekte ve hem imar kanununa hem zeytincilik kanununa hem toprak koruma kanununa hem de kooperatifçilik kanununa tamamen aykırı bir şekilde buralar parsellenmekte, ikinci konut veya yazlık imarına açılmakta. Buradaki faaliyetler bütün kanunlara aykırı. Kanunlara aykırı olduğu için sıkıntılar yaşanacak” açıklamalarında bulundu.

Peki, herkesin son günlerde dilinde dolaşan ve ulusal medyanın da gündemine düşen “Hobi Bahçeleri” nedir ve ne işe yarar?

Hobi bahçeleri, adından da belli olduğu üzere kişilerin tamamen hobilerini yaparak, tarımsal faaliyetlerle uğraşması, sebze ve meyve hatta ağaçlandırma işlemine kadar hobi adı altında uğraşlar sergilediği alanlar olarak kullanılmaktadır. İlgili belediye kuruluşlarına ödenen yıllık kira aidatı çerçevesinde “hobi bahçelerine” sahip olan kişiler şehir yaşamının vermiş olduğu sıkıntılardan bir nebze olsun kendini uzak tutarak, tamamıyla doğa ile baş başa kalmak ve tarımsal faaliyetlerde bulunmak amacıyla kiralanmaktadır.

Son zamanlarda ulusal medyanın da gündemine düşerek, İzmir’de yer alan hobi bahçelerine para cezası yaptırımı uygulanmasının ve eğer söz konusu bahçelerin 3 ay içerisinde eski haline getirilmediği takdirde yıkımının başlatılacağının haberi “Hobi Bahçeleri”ni amacına yönelik kullanan vatandaşlar tarafından tepki gördü.

Şehrin gürültüsünden uzak tarım alanlarına kurulan hobi bahçeleri çiftçiler tarafından “tarımsal potansiyelin düşürülmesine” yönelik şikâyetlerin, amacına yönelik kullanan hobi bahçesi sahipleri tarafından yoğun tepki aldı.

Yaklaşık bir yıl önce yasal işlemler ile birlikte İzmir’in Menderes ilçesinden hobi bahçesi satın alan Şebnem Özçengel Ateşler, yapmış olduğu açıklamada şu sözlere yer verdi; “Yaklaşık bir yıl önce kendimiz ve çocuklarımız için bir bahçe satın almaya karar verdik. Normal bir bahçe aldığımızda elektrik, su ve güvenlik ihtiyacını karşılamak kolay olmayacağı için hobi bahçeleri tam bize göreydi.

İzmir’de en bilinen Buca, Seferihisar, Foça ve Menderes Hobi Bahçeleriydi. Biz konumu daha uygun diye Menderes’i tercih ettik. Kooperatif hisseleriyle, noter üzerinden satışı gerçekleştirildiği için güvenli olduğunu düşündük. İçinde piknik alanları, basketbol, voleybol sahası, yüzme havuzu gibi birçok ayrıntının düşünüldüğü mükemmel bir bahçe satın aldık. Orada bulunan herkes gibi bahçelerimizde iki ağaç varsa onu on ikiye çıkardık.” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ BİLGİSAYARDAN UZAKLAŞTI”

İnşa etmiş oldukları bahçeler sayesinde çocukların bilgisayardan uzaklaştığını, kendi çabaları ile yetiştirdikleri mahsullerin çocukların yararına olduğunu da vurgulayan Şebnem Özçengel Ateşler, son olarak şunları söyledi; “Bahçeyle tarımla uğraşmak hiç kolay değil. Daha fazla vakit geçirebilmek için toprağımıza zarar vermeden, betonlaşmadan yerden oldukça yüksekte prefabrik evler inşa ettik. Bu sayede tatillerde, hafta sonlarında bol bol temiz hava alıyoruz. Ve bahçemizle doya doya ilgilenebiliyoruz.

Çocuklarımız tarımı uygulayarak öğreniyor. Kendi yetiştirdikleri domates, biberle salata yapıyorlar. Buradaki güvenli alanlarda bisiklete binip arkadaşlıklar kurabiliyorlar. Telefon tablet ve bilgisayardan onları uzaklaştırabilmek bizleri çok mutlu ediyor. Buralarda komşuluk çok güzel. Selam vermeden kimse kimsenin bahçesinin önünden geçmiyor. Yaz akşamları sinema geceleri oluyor. Yaşlılarımız burada temiz hava ile yaşamaktan çok memnunlar. Hatta gençleştiklerini söylüyorlar. Yaz kış oturan komşularımız var. Kimi sağlık sebebiyle, kimi sadece bulduğu huzur için. Buralar tarım arazilerinin talanı değil, yeniden doğuşunu temsil ediyor. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmenin formülü belki de buralardan geçiyor. Dolayısıyla buraları yıkma, yok etme planları yerine belki daha denetimli, daha düzenli kılmanın peşinde olmalıyız. Mutlu insanlar, mutlu yarınlar.”

Genel Yayın Yönetmeninin notu;

Ege Haber olarak, “hobi bahçeleri” ile ilgili tüm konuları büyük bir dikkatle izliyoruz. Okuyucularımızdan gelen bilgileri derleyerek paylaşmaya da devam edeceğiz. Tarım alanları dışındaki hobi bahçeleri ve tamamen yasal olarak kurulu hobi bahçelerini de buradan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. “Kooperatifler tarafından, tarımsal alanlara kurulmaya çalışan ve buna çanak tutan belediyeleri de buradan yazacağız. Bu konu ile ilgili bize gelen bilgileri de kısa zaman içinde sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın