Gündem

İzmir Fuarı koronavirüs gölgesinde açıldı!

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), bu sene koronavirüs gölgesinde 89. kez açıldı. Maske, sosyal mesafe ve temizliğin ön planda olduğu İzmir Fuarı pandemi sonrası dünyada düzenlenen ilk fuar olma özelliği taşıyor.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle fuarların iptal olmasının ardından açılan ilk fuar olan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 89. kez konuklarını Kültürpark’ta ağırlıyor. Kültürpark Lozan Kapı Girişi’nde gerçekleşen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Zeybek ekibi sahne aldı.

Tören, T.C Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in konuşmalarıyla sürdü. Tören sonunda yapılan lazer şov, katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

MASKE, SOSYAL MESAFE VE TEMİZLİK

Bu sene Akdeniz teması düzenlenen fuara giriş ücreti 5 TL olarak belirlendi. Maske zorunluluğunun olduğu fuar alanına girişte ziyaretçilerin ateşi ölçülecek. Sosyal mesafeye dikkat edilmesi için birçok görevli atanırken fuar alanına çok sayıda ayaklı dezenfektan noktası koyuldu.

İZMİR İŞ GÜNLERİ ONLİNE GERÇEKLEŞTİ

İzmir fuarın klasikleşen organizasyonu Uluslararası İzmir İş Günleri bu sene koronavirüs nedeniyle online gerçeklesti. İki gün online olarak gerçekleştirilen toplantılarda bu yıl ‘Akdeniz’de Ticaretin Lojistiği” başlığı altında Akdeniz kentleri ile ticari ilişkilerin güçlendirilmesi hedeflendi.

ÇİM KONSERLERİ PANDEMİYE TAKILDI

89. İzmir Fuarı’nda bu sene klasikleşen Çim Konserleri koronavirüs nedeniyle düzenlenmeyecek. Ancak sosyal mesafe dikkat edilerek Atatürk Açık Hava Tiyatrosu’nda konserler düzenlenecek. 2750 kişilik Açıkhava tiyatrosuna sadece 1435 kişi alınacak. 4 Eylül’e İzmir Senfoni Orkestrası sahne aldı . Ardından ise rock grubunun Mor ve Ötesi İzmirliler coşturdu.

5 Eylül’de Ozbi ile Gülce Duru, sonrasında da İzmirli rapçi Gazapizm sevenleriyle buluşacak. 6 Eylül’de ise İzmirliler Anadolu Ateşi’nin gösterisiyle eğlenecek. 7 Eylül akşamı Ufuk Beydemir ve Buray sevilen şarkılarını seslendirecek. Kapanış günü 8 Eylül’de de ünlü klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici ile Halil Sezai sahne alacak.

Sinema, tiyatro ve eğlenceli etkinliklerin yer alacağı İzmir Fuarı 8 Eylül Salı günü kapanacak.

İlgili Makaleler