İzmir Haberleri

İzmir Enternasyonal Fuarı için tarih verildi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı Ankara’daki makamında ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Enternasyonal Fuarı için tarih verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan görüşmeden sonra Soyer, merak edilen İzmir Enternasyonal Fuarı ile ilgili yaptığı açıklamada fuarın 9-13 Eylül tarihleri arasında Kültürpark’ta açılacağını duyurdu. Soyer, fuarın pandemi kurallarına uygun olarak açılacağını vurguladı.

Dünya genelini etkisi altına alan pandemi sonrası ekonomik, sosyal ve kültürel her türlü faaliyetin ertelenmesiyle her sene açılan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın durumu merak konusu olmuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Ankara’daki görüşmesinden sonra İzmir Enternasyonal Fuarı için açılış tarihi verildi. Soyer 1 Eylül’e kadar sürecek fuar yasakları ve sonrasındaki sürecin gidişatını konuşmak için Ruhsar Pekcan’ı makamında ziyaret etti. Görüşme sonrasında Tunç Soyer, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın planlanan tarih olan 9-13 Eylül tarihleri arasında yapılmasına karar verildiğini açıkladı. Tunç Soyer, Bakan Pekcan’ın 1 Eylül’den sonra kapalı alanlarda fuar yapılabileceği müjdesi verdiğini ifade ederek; “İEF sadece 1942 yılında 2. Dünya Savaşı yüzünden yapılamamış. O yıl da 20 Ağustos-20 Eylül tarihleri arasında Kültürpark şenlikleri düzenlenmiş. Salgın tehlikesi nedeniyle bu yıl fuar kapılarını 9 Eylül’de Kültürpark’ta, sağlık önlemleriyle açacak. Gerekli düzenleme ve kurallarla İEF İzmir ekonomisine katkı koymaya devam edecek. Akdeniz temasını bu yıl kısıtlı etkinliklerle başlatıyoruz, önümüzdeki yıl İzmir Enternasyonal Fuarı için Akdeniz teması devam edecek. 2021 90. İEF Akdeniz Teması ile çok güçlü bir Akdeniz etkinliği ve fuarına dönüşecek” dedi.

Yapılması beklenen bir diğer organizasyon İzmir İş Günleri’nin ise pandemi nedeniyle 3-4 Eylül tarihlerinde online zirve şeklinde gerçekleştirileceği öğrenildi. Tunç Soyer Bakan Pekcan’a yaptığı ziyarette, İBB sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenecek Akdeniz’de Lojistik ve Ticareti konu alan İzmir İş Günleri hakkında da görüşmelerde bulundu. İzmir İş Günleri kapsamında yapılacak oturumlara delegasyonlar ve bakanlar düzeyinde katılım sağlanacağı öğrenildi. Etkinliğe dair yapılan açıklamada, görüşmelerde katılımcı ülkeler ve Türkiye arasında pandemi sonrası ticaret faaliyetlerine dair değerlendirmeler de yapılacağı belirtildi.