İzmir Haberleri

İzmir emlak fiyatları! İzmir'de ev kiraları kaç lira?

İzmir’de ev kiralamayı düşünen vatandaşlar arama motorlarında sıklıkla kirayla ilgili araştırmalar yapıyor. İzmir’de ev kiraları en çok artan ve düşen ilçeler merak ediliyor. 

KONUT DEĞERİ YÜKSELEN İLÇE BERGAMA

Konut fiyatlarına dair yapılan araştırmada İzmir’de konut değeri en çok artan ilçe Bergama oldu. İzmir Bergama‘da konut fiyatları son bir yıl içerisinde ortalama yüzde 39 oranında artış gösterdi. Bergama’nın ardından listenin ikinci sırasında yer alan ilçe ise Narlıdere. 

KONUT FİYATLARINDA DEĞER KAYBEDEN İLÇELER

Yapılan araştırma sonuçlarında İzmir’de bazı ilçelerde konut fiyatları değer kaybettiler. İzmir’de Çeşme, Gaziemir, Çiğli ve Bornova’da konut fiyatlarında değer kaybı görüldü. 

İşte İzmir’de kiralık evlerle ilgili merak edilenler:

ALSANCAK

İzmir’in en pahalı ev kiralarının bulunduğu Alsancak semtinde 1+1 dairelerin kiraları yaklaşık 1700 TL

3+1 dairelerin ise fiyatı yaklaşık 6000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

BALÇOVA

İzmir’e yaklaşık 8 km uzaklıkta olan ve İzmir’in  en büyük ilçelerinden biri olan Balçova’da ise ev kiraları yaklaşık olarak 3+1 0 dairede 2000 TL’den başlıyor. 2+1 daireler ise 1500-2000 TL arasında değişiyor.

İnciraltı’na doğru ev kiraları ise bir hayli artıyor.İzmir’in en pahalı bölgelerinden biri sayılan İnciraltı Sahili’nde genellikle müstakil evler bulunuyor. Buradaki evlerin kiraları ise 4000 TL’den başlıyor.

BAYRAKLI

İzmir’in ulaşım açısından her yere yakınlığıyla öne çıkan Bayraklı’da ise ortalama 3+1 dairelerin kira fiyatı 950 TL’den başlıyor. Kiraların 3000-4000 TL civarına kadar yükselebildiği Bayraklı’da bir çok yeni site oluşturuluyor.

BORNOVA

Ege Üniversitesi’nin de bulunduğu Bornova’da kiracıların çoğunu öğrenciler oluşturuyor. Bu nedenle okula yakın yerleşim yerlerinde bir çok yurt da mevcut.

2+1 dairelerin ortalama kiraları:1,250 TL

3+1 dairelerin ise kiraları yaklaşık: 2260 TL

BUCA

İzmir’in nüfus yoğunluğu bakımından en büyük ilçesi olan Buca’da 9 Eylül Üniversitesi’ne ev sahipliği yapması nedeniyle öğrencilerin yoğunlukta olduğu bir yerleşim yeri.

3+1 bir evin ortalamı kirası 1250 TL iken 2+1 evler 1100 TL ‘den başlıyor.

ÇİĞLİ

Hilltown ve Mavibahçe alışveriş merkezlerinin de bulunduğu Çiğli-Mavişehir bölgesinde kiralar ortalama 2000 TL’den başlıyor.

Ortalama bir sitede yer alan 3+1 dairenin kirası 2000 TL’yi bulurken 2+1 ,1+1 daireler ise 900-1500 TL arasında. Kentsel dönüşümde kötü bir yönetim sergileyen Çiğli Belediyesi’nin fiyatlardaki değer kaybında büyük rol oynadığı, “Çiğli Belediyesi kentsel dönüşüm ve çarpık yapılaşma konuları başta olmak üzere, sınıfta kaldı” dedikoduları sebebi ile Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü‘nün, kentsel dönüşüm konusunda seçim öncesi verdiği hiçbir vaadi yerine getirmediği de konuşulanlar arasında. Ev sahipleri, Çiğli Belediye sınırları arasında bulunan gayrimenkullerinin, diğer ilçelere göre değer kaybının Çiğli Belediyesi‘nin yanlış tutumu ve iyi yönetilemediği gerekçesi ile düştüğünü ve gelecekte, Çiğli’nin yaşanmaz bir yer olacağı için yatırım almayacağı, gelen bilgiler arasında. Çiğli Belediye sınırları içindeki dükkanların ve ticarethanelerin bulunduğu cadde ve sokakların bakımsızlığı, sokak hayvanlarının başıboş dolaşması, kent geneline göre tam bir “köy” görünümünde olan binaları sebebi ile, “satılık” ve “kiralık” levhalarının, İzmir geneline göre fazla olması dikkat çekiyor. Çiğli Belediyesinden gerekli “insani” hizmetleri bile alamadıklarından şikayet eden esnaf ve emlak sahipleri, verilen hiçbir vaadin tutulmadığı, hatta üstüne eski yönetimden daha kötü bir yönetim sergileyen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü‘den şikayetçi olduklarını belirttiler.

KARŞIYAKA

3+1 dairelerin ortalama kiraları 1500-2000 TL iken 

2+1 daireler yaklaşık 1350 TLden başlıyor

NARLIDERE

Narlıdere’de ise 3+1 bir dairenin kirası 3350 TL’den başlayabiliyor,2+1 daireler ise 2600 TL civarında.

GAZİEMİR

Gaziemir’de ise merkezi yerde 3+1 dairelerin ortalama kiraları 2500-2600 TL

2+1 dairelerin ise yaklaşık kira ücreti 2300 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı