İzmir Haberleri

İzmir Doğa Koleji'nde maaş krizi! Veliler eylem yaptı!

Türkiye’nin birçok şehrinde toplam 82 bin öğrencisi bulunan Doğa Koleji’nde sular durulmuyor. Doğa Koleji öğretmenleri ve diğer çalışanların aylardır maaşlarını alamaması üzerine haklarını alabilmek için eyleme yapması üzerine , Türkiye genelinde yaklaşık 82 bin öğrencinin eğitim gördüğü Doğa Koleji, İTÜ Vakfı‘na devredilmişti. Okulun devredilmesinin ardından çalışanların maaşlarının ödenerek, eğitim hayatının normale döneceğini bekleyen veliler umduklarını bulamadı. İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki Doğa Koleji önünde toplanan veliler, maaşların hala ödenmemesine tepki göstererek yetkilileri göreve çağırdı. Velilerden Gülcan Kaplan, 1 hafta önce okulun İTÜ Vakfı’na devredildiğini hatırlatarak, öğretmenlere ve çalışanlara maaş yatırılmadığını öne sürdü.

Doğa Koleji öğretmenlerinin 5 aydır maaşlarını alamadığını söyleyen Kaplan: “Bu kış günü faturalarını ödeyemedikleri için evlerinde doğal gazı, elektriği kesik olanlar var. İnsanlar çok zor durumda. Herhangi bir açıklama yapılmıyor, tarih verilmiyor. Sadece okulun devrolduğunu biliyoruz. Kulaklarının üzerine yatmış gibi görünüyorlar. Bir an önce çalışanların ve öğretmenlerin maaşlarının yatırılmasını bekliyoruz” dedi.

SESİMİZİ DUYAN YOK

Vakıf yönetiminin geçen hafta okul yöneticileri ile toplantı yaptığını belirten Gülcan Kaplan, erken kayıt konusunun gündeme geldiğini; ancak maaşların, ödeme takviminin görüşülmediğini ileri sürdü. Maaşlarının ödenmesini bekleyenlerin en azından açıklama yapılıp, rahatlatılması gerektiğini vurgulayan Kaplan, eylem yapan veliler adına konuşarak :’’ Sosyal medyada sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ama bizi duyan yok, velilere karşı yapılan bir açıklama dahi yapılmadı, erken kayıt dönemi geldi fakat bu durumda hiçbir veli kayıt yaptırmayacak, bir çok ders de boş geçiyor, veliler çocuklarını başka okula aldırıyor.’’diye konuştu.

Bir cevap yazın